27 września 2023    |    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
27 września 2023
    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

Na północnej ścianie bazyliki mariackiej zamocowano pamiątkowe tablice "Solidarności". W tym miejscu kołobrzeżanie spotykali się w czasach walki o demokrację.

Tablice na bazylice od strony ul. Armii Krajowej są skupione wokół historycznego krzyża. Przed remontem jednak tablica z lat 80-tych znajdowała się przy krzyżu, a tablica odsłonięta z okazji 25-lecia "Solidarności" wisiała na sąsiedniej ścianie. W efekcie, podczas wielu uroczystości były wątpliwości, pod którą tablicą złożyć kwiaty. Teraz już problemu nie będzie.

W ramach uroczystości 30 rocznicy powstania "Solidarności", 29 sierpnia o godz. 10.00 w bazylice odbędzie się wyjątkowa msza związana z przekazaniem kołobrzeskiej parafii przez arcybiskupa Kazimierza Nycza relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup sufragan Krzysztof Zadarko. W poniedziałek 30 sierpnia uroczysta msza w bazylice zostanie odprawiona o godz. 17.00. Po niej, w sali koncertowej ratusza odbędzie się spotkanie autorskie z mecenasem Edwardem Stępniem, autorem książki "Kołobrzeg - twierdza Solidarności".