Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Młodzież z Kopernika na Marszu Żywych w Oświęcimiu

18 kwietnia 25-osobowa grupa młodzieży z I LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika wraz z nauczycielami-koordynatorami Edytą Czuluk i Rafałem Bańkowskim wzięła udział w 35. Marszu Żywych na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz Birkenau. Wydarzenie miało miejsce 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczestnicy, wśród nich ok. 10 tys. młodych Żydów i pół tysiąca uczniów z Polski, przemaszerowali 3-kilometrową trasą by oddać hołd ofiarom Holocaustu.

Trasa przebiegła z Auschwitz I, sprzed historycznej bramy "Arbeit macht frei" do Auschwitz II-Birkenau. Tam odbyły się główne uroczystości. Uczestnicy przeszli między innymi wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy przeprowadzali selekcję deportowanych Żydów. Większość z nich trafiła do komór gazowych. Marszowi przewodziło 40 osób ocalałych z Holokaustu, którzy stojąc na schodach przed barakami, w których mieszkali opowiadali zgromadzonej młodzieży o koszmarze obozowego życia.

Marsz Żywych to międzynarodowy projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, w głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu. Inicjatorem i organizatorem Marszu Żywych jest International March of the Living (www.motl.org). Udział polskiej młodzieży w projekcie koordynuje i współfinansuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama