19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Dni Przyjaźni Polsko-Izraelskiej  w Koperniku

W dniach 22-23 marca 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu odbywały się Dni Przyjaźni Polsko-Izraelskiej i Kultury Żydów Polskich, nad którymi patronat honorowy objął starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.

W ramach obchodów zorganizowane zostały: sesje naukowe, warsztaty dla uczniów i nauczycieli prowadzone przez edukatorów z Muzeum Getta Warszawskiego, wykłady (m.in. dr hab. Radosława Ptaszyńskiego, profesora US " Żydowski marzec w 1968 roku" czy dr Roberta Dziemby "Historia Żydów kołobrzeskich"), projekcja filmu 'Akcja Reinhardt" w reż. Michała Szymanowicza, wernisaż wystawy poświęconej Szewahowi Weissowi oraz podsumowanie 10-letniej współpracy I LO Dwujęzycznego z Mor Metro West High School Ra'anana. Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta gala, na której głos zabrał rabin Icchak Chaim Rapoport oraz połączono się zdalnie na żywo z wiceambasadorem Ambasady Izraela w Polsce Shani Tayar. Na wniosek starosty Tomasza Tamborskiego, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska wręczyła Srebrną Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego za zasługi na rzecz rozwoju Pomorza Zachodniego Markowi Kiesiowi - nauczycielowi "Kopernika", który od lat jest zaangażowany w wymianę młodzieży z Izraelem.

Z okazji Dni Przyjaźni Polsko-Izraelskiej i Kultury Żydów Polskich szkolni redaktorzy wraz z nauczycielami przygotowali również specjalne polsko-angielskie wydanie gazetki REaD, w którym m.in. rozmawiają z ambasadorem Izraela i podsumowują ponad 10-letnią współpracę I LO ze szkołą z Ra'anany. W numerze można przeczytać teksty gości specjalnych, w tym znanych pisarzy: Elżbiety Cherezińskiej i Wojciecha Dutki oraz artykuł historyczny o Żydach w Kołobrzegu autorstwa dr Roberta Dziemby. Zainteresowane osoby mogą pobrać bezpłatny egzemplarz w Biurze Podawczym Starostwa Powiatowego przy Placu Ratuszowym 1. Publikacja została sfinansowana ze środków Powiatu Kołobrzeskiego.