Broken Clouds

1°C

Kołobrzeg

5 lutego 2023    |    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor
5 lutego 2023    
    Imieniny: Adelajda, Agata, Izydor

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Uczniowska debata o prawach dziecka

W Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Kołobrzegu odbyła się III debata uczniowska z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Pomysłodawczynią debaty jest psycholog Milena Garbacz – Zatorska, która zorganizowała przedsięwzięcie.

Do debaty zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji wspierających dzieci i ich rozwój. Sąd Rejonowy reprezentowała Agnieszka Ławro, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej reprezentowała Agnieszka Kiljan, Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną reprezentowała Justyna Pilarczyk, Komendę Powiatową Policji reprezentowałi Tomasz Kwaśnik oraz Daniel Kolasiński, Fundację "Na przekór przeciwnościom" reprezentowali Jacek Pawłowski oraz Agnieszka Janek.

Tematyka debaty obejmowała dyskusję panelową nie tylko o prawach dziecka, ale także o jego potrzebach i problemach, np. prawach do wyrażania własnego zdania, prawach do tajemnicy korespondencji, prawach do wolności sumienia i wyznania, prawach do nauki, prawach do wychowania w rodzinie i prawach do ochrony przed przemocą.bKołobrzeskie szkoły podstawowe ( SP1, SP3, SP4, SP5, SP 6, SP8, SP 9 ) wytypowały przedstawicieli samorządów uczniowskich z klas VI–VII oraz przedstawicieli braci uczniowskiej wraz z opiekunami.

Pierwsza część spotkania była przygotowana przez dzieci i prowadzona przez moderatora, który czuwał nad płynnym przebiegiem debaty oraz udzielał głosu osobom zasiadającym na widowni. Druga część debaty była otwarta dla widzów i zaproszonych gości, którzy mogli zadawać pytania panelistom i komentować ich wypowiedzi. Ogromna wiedza dzieci i ciekawy dla nich temat, spowodował żywe zainteresowanie i zaangażowanie panelistów w dyskusję z widownią i zaproszonymi gośćmi. Wszyscy dorośli byli pod przemożnym wrażeniem dojrzałości wypowiedzi uczestników panelu oraz ich wrażliwości, życzliwości, tolerancji do odmiennego zdania i kultury wypowiedzi. Podczas dyskusji wyłoniły się dwie palące sprawy, zgłoszone przez dzieci: potrzeba wskazania ścieżek działań pomocnych w sytuacji zagrożenia oraz brak satysfakcjonującego kontaktu z rodzicami.

Na zakończenie paneliści otrzymali drobne upominki ufundowane przez Urząd Gminy oraz Urząd Miasta a także przez "Fundację na Przekór Przeciwnościom", a wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami przy słodkim poczęstunku prowadzili jeszcze długo ożywione dyskusje na temat poruszanych zagadnień.
Uczniowska debata o prawach dziecka

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama