Overcast Clouds

1°C

Kołobrzeg

2 grudnia 2023    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
2 grudnia 2023    
    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Atomowa lekcja historiiUczniowie  Zespołu Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza uczestniczyli w wycieczce pod tytułem "Nieznana historia radzieckiego atomu w Polsce". Klasy zwiedziły poradzieckie magazyny broni atomowej w Podborsku koło Białogardu.


Obiekt „3001” Podborsko to jeden z trzech poradzieckich magazynów amunicji atomowej, rozlokowanych w Polsce. To tutaj do końca lat 80-tych składowane były głowice atomowe. Mroczna historia tego miejsca dopiero od niedawna wychodzi na światło dzienne. Tajna niegdyś baza leży w lesie, na południowy-wschód od Białogardu i ok. 8 km na zachód od Tychowa, przy drodze wojewódzkiej nr 169. Obiekt 3001 rozlokowano na 300 ha lasu (zamykając drogę Dobrowo-Podborsko). Zbudowano tu 43 budynki różnego przeznaczenia. Obiekt jest obecnie jedynym zachowanym w stanie zbliżonym do tego, w jakim został opuszczony: działające suwnice, oświetlenie, zachowane instalacje alarmowe, rozdzielnie elektryczne itp. W 2015 roku bunkry przekazane zostały Powiatowi Kołobrzeskiemu i przeszły w zasób Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Obecnie udostępniane są dla zwiedzających. Grupę młodzieży z „Sienkiewicza” oprowadzał po obiekcie Robert Dziemba.

Wycieczkę zwieńczyło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Uczniowie byli zachwyceni sposobem prowadzenia prelekcji. Organizatorkami wycieczki były: B. Grabowska i M. Rogoża.

Atomowa lekcja historii
Atomowa lekcja historii
Atomowa lekcja historii

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama