19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Warsztaty egzaminacyjne aikidoW dniach 10-11. 06. 2016 r. sympatycy sztuki walki - aikido brali udział w warsztatach treningowych oraz egzaminach na stopnie uczniowskie tzw. kyu prowadzonym przez legendę polskiego aikido mistrza Jacka Wysockiego (8 dan). Impreza zorganizowana była w dwóch miastach: w Kołobrzegu i w Koszalinie, a głównym organizatorem była Pomorska Akademia Aikido i Bartosz Ciechanowicz.

Bartek Ciechanowicz: Po raz kolejny mieliśmy okazję poćwiczyć z dobrze znanym w Polsce i Europie mistrzem aikido Jackiem Wysockim (8 dan aikido). To człowiek niezwykle doświadczony w budo. Aikido traktuje od 40 lat traktując to jako pasję, zawód, ale również styl i sposób na aktywne spędzanie życia. Podczas dwudniowych warsztatów analizowane były drobne detale w sztuce posługiwania się kijem i mieczem (bokken). Cały staż zmuszał do precyzyjnej pracy w trzech płaszczyznach: timingu, dystansu i kontroli linii. Wszystko odbywało się bez pośpiechu, było starannie wytłumaczone z praktycznymi wskazówkami i właściwie podane na tacy… Oprócz treningów mogliśmy również spotkać się ze znajomymi z zaprzyjaźnionej szczecińskiej sekcji i w gronie znajomych mile spędzić czas poza matą. Z tego miejsca składam wielkie podziękowania wszystkim, którzy dołączyli do nas w czasie stażu. Dzięki temu wsparciu mieliśmy możliwość kolejny raz organizować tak wspaniałą i owocną dla sztuki aikido imprezę.

10 i 11 czerwca odbyły się również egzaminy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Bartosz Ciechanowicz: Stopnie uczniowskie zdobyło ponad 20 moich dorosłych uczniów. Oprócz dorosłych dzieci trenujące w akademii również przystąpiły do kilkudziesięciu minutowych egzaminów na stopnie uczniowskie. Wprowadzenie dzieciom uniwersalnych wartości takich jak systematyczność, konsekwencja w realizacji celów oraz poczucie wartości płynących z ruchu uważam za najważniejsze. Dzieci podobnie jak dorośli miały możliwość trenowania z mistrzem Jackiem Wysockim w 45 minutowym treningu stażowym. Warsztaty dla najmłodszych poświęcone były technikom zmuszającym do pracy ze zmianą strony (lewa-prawa, prawa - lewa) i zrozumieniu zasad utrzymania właściwego dystansu. Oprócz tego kolejne techniki przeplatane były z ćwiczeniami równoważnymi, zwinnościowymi i koordynacyjnymi… czyli tym wszystkim co podnosi poziom sprawności wśród dzieci. Zwracam uwagę, że egzaminy i staże mają ogromny wpływ na umiejętności i charakter najmłodszych. Dzieci muszą się do tego znacznie wcześniej przygotować, a w czasie samej demonstracji przełamać bariery wstydu i krytyki obserwatorów. Często również muszą pokonać swoją słabość w sytuacjach pojawiających się pomyłek i błędów. Zadanie jest trudne, bo trzeba poradzić sobie z emocjami, wykazać się sprawnością, biegłością techniczną i wiedzą z zakresu aikido. W akademii pracujemy nad tym tak aby dzieci były sprawne i przygotowane na różne zagrożenia społeczne. Egzaminy i staże w mojej opinii były formalnym i co najważniejsze pozytywnym podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy. Gratulacje i do zobaczenia następnym razem.

Warsztaty egzaminacyjne aikido