Broken Clouds

17°C

Kołobrzeg

22 maja 2024    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
22 maja 2024    
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Kradną tożsamości samorządowców? To akcja na wybory?

Państwo nie jest przygotowane w żaden sposób na kradzież tożsamości w internecie. Alarmują o tym niezależni eksperci, pokazując treści o charakterze deep fake, czyli kradnące wizerunek i głos w postaci materiałów wideo ze zmanipulowanymi wypowiedziami. To zapewne dopiero przed nami w Kołobrzegu. Postanowiliśmy się jednak przyjrzeć, jak wygląda kwestia kradzieży tożsamości osób publicznych i co robią z tym organy ścigania.

Kilka lat temu pisaliśmy o Marku Wertyńskim i pisowskiej fabryce trolli w Kołobrzegu (przeczytaj). Osoby, które zostały "ukarane" przez partię, a które brały udział w różnych działaniach, dalej maja się nieźle. Pomimo wskazania wprost, kim jest Marek Wertyński, organy ścigania nie potrafiły zrobić nic, żeby zakończyć działalność hejterską opartą o grupę kilku powiązanych ze sobą kont. Wbrew pozorom, jest to bardzo niebezpieczne, gdyż grupa ludzi potrafi potęgować podawane informacje, w dodatku operując nieprawdziwymi danymi. Niektórzy politycy z Kołobrzegu, chcąc mieć więcej znajomych, gdy widzą, że osoba, której nie znają, ma w grupie znajomych znane i istniejące osoby, dorzucają ją do swojej "kolekcji". Po dwóch miesiącach uwiarygadniania się w społeczności w sieci można działać. Tyle potrzeba było Markowi Wertyńskiemu, aby nawet przy okazji zaręczyć się z inną nieistniejącą osobą. Grupa ujawnionych kont razem z Markiem Wertyńskim znikła.

Wówczas namierzyliśmy inną grupę fejkowych kont, którą widzieliśmy nie tak niedawno aktywną z treściami na profilu "Sygnalisty kołobrzeskiego". Na tym koncie, jedno z fikcyjnych kont pomówiło niżej piszącego o to, że jakiś tekst spowodował śmierć innego człowieka. Pomimo, że konto było fejkowe, czyli taka osoba nie istniała, a informacja była fałszywa, autor/autorzy, odmówili usunięcia komentarza, bo konto nie może być nieprawdziwe, skoro ktoś coś pisze. Tekstów o charakterze hejterskim, szerzącym nieprawdziwe i zmyślone informacje, było tam więcej. W przypadku naszej redakcji, wystarczyło przekazanie sprawy kancelarii prawnej o ściganie tego jako przestępstwo. Wówczas komentarz usunięto. Z naszych informacji wynika, że "sprawą sygnalisty" zajmuje się obecnie Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu.

Jak mówi radny Jacek Woźniak, kołobrzeska prokuratura i nie tylko ona, jest bezradna w takich przypadkach. Jest to ciekawe, bo co by się stało, gdyby masowo zacząć pisać, a potem cytować fałszywe informacje o ważnych osobach biorących łapówki? Zastanówmy się chwilę nad chaosem, jaki powstaje na bazie tak przepracowanych materiałów, które dzięki fikcyjnym kontom zaczynają tworzyć alternatywną rzeczywistość, zagrażającą interesom, a także bezpieczeństwu państwa. Zarówno radny, jak i prezydent, a także prokurator czy sędzia, to osoby publiczne, które muszą mieć ochronę, ale nie iluzoryczne postępowania, tylko skuteczne działania zmierzające do wykrycia sprawców. - Faceboook nie reaguje na zgłoszenia, bo to nie narusza zasad społeczności - mówi Jacek Woźniak. I pokazuje nam zdjęcie fikcyjnego konta radnej Karoliny Szarłaty-Woźniak. Nie tak dawno powstało, ale nie ma nic wspólnego z faktycznie istniejącą kołobrzeską radną.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak mają się sprawy kont wybranych samorządowców. Jako pierwszą wpisaliśmy Annę Mieczkowską, prezydent Kołobrzegu. Okazało się, że ma więcej niż jedno konto. Jedno konto bez zdjęcia, ale już ze znajomymi, bo na przykład polubił jej zasłużony dla Kołobrzegu Alex Lubawinski, ma datę urodzenia: 13 marca 1967. To prawdziwa data urodzenia prezydenta Kołobrzegu. Ale jak mówi nam Anna Mieczkowska, konto jest fałszywe, ona takiego nie zakładała. Podobne konto ma Tomasz Tamborski, starosta kołobrzeski, choć akurat Tomaszów Tamborskich w Polsce jest więcej, a ponieważ nie ma tam żadnych innych danych, to trudno jest cokolwiek więcej sugerować, zwłaszcza, kogo to może dotyczyć. Za to jest też konto o danych "Robert Dziemba". To kradzież tożsamości, bo ja nic takiego nie zakładałem. Konto na razie jest czyste, pytanie, jak długo?

Zdaniem polityków, to niejedyne przykłady, kiedy ukradziono ich tożsamość i sprawców nie spotkała za to żadna kara, bo sprawców nie wykryto. Są skutecznie chronieni przez luki w prawie, które nie reguluje w żaden sposób tego, czy osoba, która zakłada konto, naprawdę istnieje. Na dane Jacka Woźniaka założono na przykład konto na portalu randkowym, kradnąc przy tym zdjęcie z naszego portalu. Sprawca nie został wykryty. Kilka lat temu ukradziono tożsamość jednej z kobiet, aby zaatakować radnego Przemysława Kiełkowskiego (zobacz). Ujawniliśmy to na naszym portalu. Sprawcy nie udało się ustalić. Samorządowcy obawiają się nasilenia się tego zjawiska w okresie kampanii wyborczej. Konto na profilu społecznościowym zakłada się w 5 minut...

Robert Dziemba
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama