Overcast Clouds

1°C

Kołobrzeg

3 grudnia 2023    |    Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
3 grudnia 2023    
    Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Jak wyglądała turystyka wyborcza w powiecie kołobrzeskim?

Wysoka frekwencja w powiecie kołobrzeskim nie jest powodowana tylko tym, że mieszkańcy tłumnie udali się do urn. W Kołobrzegu czy ościennych gminach turystycznych przebywa wielu turystów i kuracjuszy, którzy wzięli ze sobą zaświadczenia i głosowali w tutejszych obwodowych komisach wyborczych. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tym danym.

Najwięcej dopisanych osób było w gminie Ustronie Morskie: 24,3%. Frekwencja w tej gminie wyniosła 77,01%. Oznacza to, że faktyczna frekwencja w zakresie zasobów mieszkańców, była niższa. Podobnie było w Kołobrzegu. Tu frekwencja wynosiła 77,15%. Natomiast do list wyborczych w obwodowych komisjach wyborczych dopisało się 17,6% wyborców. O ile jednak Ustronie Morskie nie jest jakąś szczególnie zamieszkaną gminą, to w Kołobrzegu mieszkańców jest więcej. I tu, w liczbach bezwzględnych wygląda to tak, że dopisało się 5308 osób. Najwięcej osób, bo aż 1115, dopisało się w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Kołobrzegu, czyli w Szkole Podstawowej Nr 1 (kolejnych 916 osób dopisało się w OKW nr 1 w ZS przy ul. Piastowskiej).

W gminie Kołobrzeg frekwencja wyniosła 74,45%, natomiast do list wyborców dopisało się 8,1% wyborców. W pozostałych gminach sytuacja była w miarę naturalna. W gminie Gościno dopisało się 1,2% wyborców, w gminie Siemyśl 2,3%, w gminie Dygowo 1,7%, w gminie Rymań 1,8%.

Oceniając wyniki wyborów, zwłaszcza jedynek na poszczególnych listach, trzeba wziąć pod uwagę, jak mogły zachować się grupy wyborców - turystów. Ponieważ nie głosują oni w swoich okręgach, a trudno się spodziewać, żeby ktoś z Rzeszowa czy Katowic znał Hoca, a ktoś z Warszawy Gromka. Takie osoby głosują najczęściej, wg swoich preferencji na dane listy, ale skreślając osoby na 1 miejscu. Jeśli więc w powiecie kołobrzeskim, tylko w trzech komisjach nadmorskich dopisało się ok. 6500 osób, to może to wpłynąć na czyjąś sytuację wyborczą.

Robert Dziemba

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama