Overcast Clouds

16°C

Kołobrzeg

27 września 2023    |    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
27 września 2023    
    Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Kołobrzeg jest czy nie jest najbardziej popularnym uzdrowiskiem?

Na artykuł prezentujący najbardziej popularne uzdrowiska w Polsce natknęliśmy się w internetowym wydaniu "Dziennik.pl". "Zastanawiasz się, gdzie najlepiej się wybrać? Pomożemy ci dokonać wyboru. Sprawdź, które z nich są najpopularniejsze" - czytamy. A dalej jest jeszcze ciekawiej: "Na szczycie listy najpopularniejszych kurortów znajdują się uzdrowiska w Lądku-Zdroju, Ciechocinku i Kołobrzegu". Skąd taki wybór? Tego artykuł nie wyjaśnia.

Przyjrzeliśmy się treści artykułu.Tekst jest nie tylko lapidarny, ale w dosłownie kilku zdaniach zawiera błędy. "Kołobrzeg, miasto i gmina zlokalizowane w północno-zachodniej Polsce". Miasto Kołobrzeg i gmina Kołobrzeg to dwa odrębne samorządy. Gmina Kołobrzeg nie jest uzdrowiskiem. Ale im dalej, tym ciekawiej. "Już w XVII wieku na północnym cyplu Wyspy Solnej, znajdującym się na tym terenie, istniała osada, która zdobyła rozgłos dzięki naturalnym źródłom soli". I tym sposobem "Dziennik.pl" skrócił historię Kołobrzegu o 1000 lat. Dr Hieronim Kroczyński, że ta osada istniała, a jej początki sięgają VII-VIII wieku. Ponadto, według autora tekstu, "pierwszy budynek uzdrowiskowy" miał powstać w 1899 roku. Błędy mają charakter drugorzędny. Po prostu ktoś miał dostęp do jakiejś słabej jakości opracowania, które w dodatku zinterpretował. Powstaje jednak pytanie, skąd Kołobrzeg w pierwszej trójce?

Sprawdziliśmy w wyszukiwarce "Google". W zależności od portalu, proponuje się nam najpopularniejsze, najpiękniejsze, najsłynniejsze i najlepsze polskie uzdrowiska. Żaden z portali, czy to "podroze.gazeta.pl", czy "Onet.pl", nie podaje, na podstawie czego i jakich obiektywnych kryteriów, sporządzony został ranking. Portal "Pozdroztrwa.pl" uplasował Kołobrzeg na 6 miejscu. Co ram wyczytamy? "Już w XIX wieku w mieście tym korzystano z kąpieli w podgrzanej wodzie morskiej. Coraz szersza wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tutejszych wód zaowocowała z kolei budową pierwszego domu zdrojowego, oddanego do użytku w 1899 roku". Portal "podroze.gazeta.pl", pisząc o najlepszych polskich uzdrowiskach, o Kołobrzegu nie wspomina. Wspomina za to portal "podroze.onet.pl". I pisze: "Kołobrzeg będący miastem i gminą w północno-zachodniej Polsce", "Na obszarze tym już w XVII wieku dokładnie na północnym cyplu Wyspy Solnej istniała osada słynąca ze słonych źródeł". Z kolei "national=geographic.pl" w rankingu najpiękniejszych uzdrowisk Kołobrzegu nie ma...

Jak widać, w trzech rankingach mamy do czynienia z podobnymi opisami Kołobrzegu, choć teoretycznie dotyczą czego innego. A jak powstają takie opracowania i czemu służą, tego możemy się tylko domyślać, gdyż nie ma informacji na podstawie czego powstają...

Robert Dziemba

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama