Scattered Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2024    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2024    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Połączenie miasta z gminą: eksperci o sytuacji gminy Kołobrzeg

Eksperci Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN opublikowali opracowanie pt. "Monitoring rozwoju obszarów wiejskich. Etap IV. Dekada przemian społeczno-gospodarczych". Jest to spojrzenie na 10 lat ostatnich przemian wraz z wnioskami, jaki wpływ te zmiany mają nie tylko na rozwój wsi, ale i miast. Ma to szczególne znaczenie w kontekście Kołobrzegu i trwającej dyskusji o przyłączeniu Korzyścienka do naszego miasta. Wyniki ich badań wraz z danymi GUS pozwalają na nowo spojrzeć np. na problemy komunikacyjne Kołobrzegu. Opisujemy te kwestie w kategorii "Sprawdzamy", aby czytelnicy sami mogli wyrobić sobie opinię pomiędzy faktami, a polityczną propagandą.

Autorzy opracowania piszą: "Zdefiniowano siedem typów gmin, różniących się pod względem struktury społeczno-gospodarczej (tzn. proporcji składowych rozwoju). W każdym kolejnym etapie MROW jest powtarzana procedura badawcza, która w ujęciu interwałowym pozwala obserwować ewolucję struktur społeczno-gospodarczych na obszarach wiejskich w Polsce". Badanie przeprowadzono również i tym razem. W zakresie interesującej nas gminy Kołobrzeg, została ona zaliczona do typu gmin silnie zurbanizowanych. W naszym powiecie, do tego samego typu została zaliczona gmina Ustronie Morskie. Eksperci piszą o tym tak: "Gmin typu 7. jest zaledwie 56 (2,6%) i mieszka w nich 6% ludności wiejskiej. Są to gminy pierwszego pierścienia wokół największych miast oraz pojedyncze gminy w przypadku miast średniej wielkości. Ich istnienie to w znacznym stopniu wynik „rozlewania się” miast poza granice administracyjne. Miejscowości w tych gminach często straciły swój wiejski charakter i zamieniły się w dzielnice mieszkalne miast. Inne rozwijają funkcje usługowe w stosunku do gospodarki miast – są tam zlokalizowane magazyny, centra handlowe itp. Funkcja rolnicza w gminach typu 7. zamiera lub przekształca się w produkcję żywności przeznaczonej na rynki miast. Ze względu na proces napływu nowych mieszkańców z centrów miejskich, w którym uczestniczy przede wszystkim zamożna i dobrze wykształcona ludność miast, gminy te mają nie tylko dobrą sytuację finansową, lecz także zamożnych mieszkańców. W wyniku tych migracji na obszarach atrakcyjnych pod względem środowiska i łatwego dojazdu do centrum miasta powstają osiedla rezydencji, które mają jednoznacznie charakter miejski. Uogólniając, obszary wiejskie gmin typu 7. rozwijają funkcje mieszkalne i usługowe, a redukcja tradycyjnych funkcji wiejskich, w tym rolnictwa, jest tu zaawansowana". Powyższe potwierdza nasze analizy gminy Kołobrzeg, dowodzące, że funkcja rolnicza ma tam charakter marginalny, wręcz fasadowy. Oznacza to, że swoją siłę gmina Kołobrzeg nie czerpie z własnego potencjału, gdyż jako takiego nie posiada i nie został on zdefiniowany. Jak wskazują autorzy opracowania, poziom opracowania takiej gminy "wykazuje silne powiązanie z charakterem położenia w stosunku do rynków miejskich".

Dane przekazane przez Główny Urząd Statystyczny, pochodzące ze spisu powszechnego w 2021 roku wskazują, że Kołobrzeg ma ponad 44 tys. mieszkańców. Uwidaczniają się według spisu 4 pasma osadnicze, które mają wpływ na funkcjonowanie komunikacyjne miasta. Pasmo z Zieleniewem, Rościęcinem, Gościnem i Charzynem to 7 tys. mieszkańców. Warto tu wskazać, że Zieleniewo ma 2 768 mieszkańców, a Gościno 2611 mieszkańców. Pokazuje to potencjał miejscowości Zieleniewo w gminie Kołobrzeg. Pasmo Ustronie Morskie i Sianożęty to 3,1 mieszkańców. Trzecie pasmo, z Grzybowem, Dźwirzynem i Mrzeżynem to kolejne 4 tysiące osób. Ostatnie pasmo, to Dygowo, Niekanin, Stramnica i Budzistowo (brak danych z NSP). Łącznie daje to jednak ok. 20 tys. ludzi. Nawet połowa część z nich poruszająca się każdego dnia do i z Kołobrzegu, bez wliczania mieszkańców miejscowości spoza powiatu lub innych miejscowości ziemi kołobrzeskiej, powoduje znane nam wszystkim komplikacje. To utrudnienia w ruchu, brak miejsc parkingowych. A gdy do tego dojdą turyści...

Robert Dziemba

Fot. www.tworzymydronem.pl

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama