Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Konsultacje w gminie Kołobrzeg nieważne?

Jednym z głównych argumentów wojewody zachodniopomorskiego przeciwko przyłączeniu do Kołobrzegu Korzyścienka, był wynik konsultacji społecznych przeprowadzonych w gminie Kołobrzeg. Tej kwestii przyglądaliśmy się już jakiś czas temu. O wynikach naszej analizy informowaliśmy także radnych gminy, ale czekaliśmy na stanowisko wojewody.

Uchwałą nr XLIX/422/2022 Rady Gminy Kołobrzeg z 28.12.2022 r., radni podjęli decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie przyłączenia miejscowości Korzyścienko do Kołobrzegu. Zgodnie z par. 8 uchwały, weszła ona w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Następnie, aby przeprowadzić konsultacje, organ wykonawczy, jakim jest wójt, opublikował stosowne ogłoszenie, które stanowiło o podstawach wykonania tej uchwały, bo jej realizację rada powierzyła wójtowi. Podpis elektroniczny zastępcy wójta nosi datę 5 stycznia. Metryczka publikacji ogłoszenia w biuletynie informacji publicznej wskazuje, że nastąpiła ona 10 stycznia. Konsultacje rozpoczęły się 18 stycznia.

A teraz warto sprawdzić procedurę publikacji uchwały. Uchwała Nr XLIX/422/2022 Rady Gminy Kołobrzeg z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji w przedmiocie zmiany granic administracyjnych gminy Kołobrzeg została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego 19 stycznia 2023 roku pod pozycją nr 550. Do tego należy policzyć 14 dni od publikacji. Oznacza to, że ogłoszenie o konsultacjach mogło się ukazać najwcześniej 3 lutego. Biorąc pod uwagę, że ogłoszenie ma charakter informacyjny, to konsultacje winny rozpocząć się w okolicach 10 lutego. Tymczasem, zgodnie z ogłoszeniem, 17 lutego konsultacje już się kończyły.

Wniosek nasuwa się oto taki, że konsultacje, na które powołał się wojewoda, organ wykonawczy gminy prowadził bez istniejącej w obiegu prawnym podstawy prawnej, czyli powinny być one uznane za nieważne. Zastanawiające jest, czy o takim fakcie wiedzieli pracownicy Urzędu Gminy i czy o tej wadzie prawnej swojego działania poinformowali wojewodę, wysyłając mu wyniki tychże konsultacji. A to sprawdzimy...

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama