Light Snow

-1°C

Kołobrzeg

30 listopada 2023    |    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
30 listopada 2023    
    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy w Kołobrzegu od 12 lat trwa demoralizacja w temacie zakazu palenia?

29 października 2009 roku Rada Miasta Kołobrzeg podjęła uchwałę NR XXXVIII/524/09 w sprawie zakazu palenia wyrobów tytoniowych w niektórych miejscach na terenie Gminy Miasto Kołobrzeg. W dokumencie tym, który wszedł w życie z początkiem 2010 roku, zapisano ciekawe kwestie. Czytamy w tym obowiązującym w granicach administracyjnych Kołobrzegu prawie: "Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w następujących miejscach przeznaczonych do użytku publicznego na terenie Gminy Miasto Kołobrzeg:
1) na przystankach komunikacji publicznej w odległości do 10 metrów od wiaty przystanku lub słupka wyznaczającego przystanek, nie dalej jednak niż do granicy pasa drogowego,
2) na obszarze plaż nadmorskich w granicach administracyjnych Miasta Kołobrzeg. Zakaz ten nie dotyczy posadowionych na plażach obiektów gastronomicznych, posiadających wyznaczone pomieszczenia, w których palenie tytoniu jest dozwolone oraz w miejscach wyznaczonych przy wejściach na plażę,
3) na placach zabaw dla dzieci,
4) na boiskach szkolnych,
5) na otwartych obiektach sportowych, innych niż boiska szkolne, poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela, użytkownika obiektu lub organizatora imprezy,
6) w amfiteatrze, poza miejscem do tego wyznaczonym".

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich, wniosła o wprowadzenie całkowitego zakazu palenia na Skwerze Pionierów. Szerzej na ten temat pisaliśmy na naszym portalu kilka dni temu (przeczytaj). Ponieważ pani dyrektor nie jest prawnikiem, prawo stanowią radni i posiadają do tego właściwy aparat administracyjno-prawny, powinni więc zauważyć, co nie miało miejsca, że de facto, petycja Joanny Babiak de facto nie dotyczy wprowadzenia zakazu w jakimś miejscu, ale jest wnioskiem o zmianę już obowiązującego w Kołobrzegu prawa miejscowego, polegającego na rozszerzeniu miejsc, w których obowiązuje zakaz palenia. I tak sprawa ta powinna zostać zaprezentowana na sesji Rady Miasta Kołobrzeg. Tyle, że tak się nie stało.

Wsłuchując się w wypowiedzi szefów komisji, a także większości szefów klubów, słyszeliśmy, że wprowadzanie zakazu jest pozbawione sensu, bo nie ma sił i środków do tego, aby egzekwować taki zakaz. W takim razie, powstaje pytanie, jak egzekwowany jest zakaz palenia na przykład na plaży? Pytał o to retorycznie radny Jacek Woźniak. My to sprawdziliśmy i pokazujemy, jak wygląda ukształtowane przez radnych miejscowe prawo. A skoro radni ustanowili strefę na plaży, co stoi na przeszkodzie w ustanowieniu takiej strefy na Skwerze Pionierów?

Gdy posłuchamy wypowiedzi radnych na sesji, w większości, odnosiły się one do wszystkiego, tylko nie do zasad prawidłowej legislacji i jej standardów. Najbardziej zastanawiająca była wypowiedź przewodniczącego Rady Miasta Kołobrzeg - Bogdana Błaszczyka: "Uważam, że zakazy, których nie jesteśmy w stanie wyegzekwować, a uważam, że w tym przypadku nie będziemy w stanie wyegzekwować, są raczej procesem demoralizującym, a nie odwrotnie". Powstaje więc pytanie, czy biorąc pod uwagę obowiązywanie od 2010 roku cytowanego wyżej przepisu, którego, jak słyszeliśmy, nie da się wyegzekwować na Skwerze Pionierów, to ciekawe, jak egzekwuje się go na wszystkim przystankach autobusowych w naszym mieście, o plaży nie wspominając? Czy to nie jest 12 lat demoralizacji? Z odpowiedzią na to pytanie pozostawiamy naszych czytelników, ale nie tylko na to. Jak bowiem nazwać sytuację, w której w jednym miejscu można ustalić dane prawo, a w innym nie? Po drugie, skoro na skwerze zakazu palenia byc nie może, bo nie można go skutecznie egzekwować, to dlaczego radni jeszcze nie uchylili uchwały z 2009 roku, skoro na przystankach egzekwować też się nie da?

Robert Dziemba

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama