29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Gdzie się podział plan na Brzeską? Miał trafić do Rady Miasta

Tematem zabudowy ulicy Brzeskiej zajmowaliśmy się w 2022 roku kilkukrotnie. Zgodnie z obietnicą daną naszym czytelnikom, jedną z pierwszych spraw, do której powróciliśmy w 2023 roku, jest właśnie ta sprawa. Przypomnijmy. Temat wywołała swoim felietonem na naszym portalu sama prezydent Anna Mieczkowska (przeczytaj). "A jak ja widzę to miejsce? Lokalizacja sprzyja temu, aby coś tam powstało. Nieduży, może dwukondygnacyjny budynek. Klimatyczna kawiarenka lub restauracja – to miejsce aż prosi się o taką infrastrukturę" - pisała pani prezydent. Tyle, że jak wykazaliśmy, właściciel jednej z tamtejszych działek wskazywał, że miasto łamie prawo i przegrało z nim w sądzie. Gdy wniósł o wydanie pozwolenia na budowę, miasto chciało zmienić plan. Dokument został nawet wyłożony, a po stronie miasta stanęło Ministerstwo Infrastruktury. Na chwilę, po po naszych artykułach minister zmienił zdanie: przeczytaj. Wcześniej, poddaliśmy pełnej analizie prawnej sytuację na ul. Brzeskiej (zobacz). Przeciwko zmianie stanowiska ministra protestowała Anna Mieczkowska (przeczytaj).

Miasto jednak nigdy nie stwierdziło, że w związku z niekorzystną sytuacją prawną, odstępuje od procedowania planu zagospodarowania na ulicę Brzeską. Sprawdziliśmy jednak protokoły z Kolegium Prezydenta Kołobrzegu z ostatniego kwartały i nie ma tam ani słowa o tym planie. A dokument miał zostać niezwłocznie przekazany do Rady Miasta Kołobrzeg, celem uchwalenia i uniemożliwienia zabudowy ulicy Brzeskiej w sposób nazwijmy to - nieograniczony. Zapytaliśmy rzecznika prezydenta o to, co stało się z tym dokumentem i czekamy na odpowiedź.

Gdy my czekaliśmy na uchwałę w sprawie planu, która nie trafiła pod obrady radnych, kancelaria prawna reprezentująca właściciela i inwestora na tym terenie - JDP Drapala&Partners, wniosła w dniu 20 października 2022 roku pismo skierowane do Rady Miasta Kołobrzeg i prezydenta Kołobrzegu. Prawnicy opisali sytuację faktyczną na omawianym terenie, a także na zmiany, które próbował zastosować w planie Urząd Miasta Kołobrzeg. W dokumencie tym czytamy, że pogorszenie warunków planistycznych istniejących na tym obszarze dla działki przy ul. Brzeskiej tylko z tego tytułu przekroczą kwotę niemal 14,6 mln zł. W związku z powyższym, kancelaria prawna wezwała organy miasta Kołobrzeg "do niewprowadzania proponowanych ograniczeń w zagospodarowaniu (...) nieruchomości", które spowodowałyby szkody majątkowe dla właściciela działki. Jednocześnie prawnicy wskazali, że działanie na szkodę właściciela może w przyszłości spowodować konsekwencje majątkowe dla miasta, "które będą ograniczać jego możliwości inwestycyjne i rozwojowe w najbliższym czasie". Organy miasta zostały ostrzeżone, że w takim przypadku, właściciel skorzysta z pełnej drogi prawnej do przysługującego mu odszkodowania.

Zapytaliśmy radnych Rady Miasta Kołobrzeg, ale nikt o projekcie planu nie słyszał poza tym, że w zapowiedziach medialnych były hasła, że taki projekt uchwały trafi do Rady Miasta. Sprawą na pewno będą zainteresowani mieszkańcy Podczela, którzy wcześniej wyrażali dużą aktywność w sprawie przyszłość działek przy ul. Brzeskiej.