Light rain

5°C

Kołobrzeg

11 grudnia 2023    |    Imieniny: Waldemar, Damazy
11 grudnia 2023    
    Imieniny: Waldemar, Damazy

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Jak się buduje lodowisko i dlaczego zamarza dłużej niż Parsęta?

Nasi czytelnicy mieli wątpliwości dotyczące budowy lodowiska przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. O tym, że prace się zaczęły, informowaliśmy 16 grudnia (przeczytaj). I zaczęto mnożyć wątpliwości: "Jakım cudem mrożenie ponad 2 tygodnie? To nawet sadzawka sama zamarźnie w 5 dni! Dajcie to w prywatne ręce. Za polowe przeznaczonego budżetu firma prywatna lepiej ogarnie sprawę". I kolejny komentarz: "Parsęta zamarzła, mi płyn zimowy w spryskiwaczu, a oni lodowiska nie potrafią zamrozić?". Postanowiliśmy to sprawdzić.

Pytany o sprawę dyrektor MOSiR, Jacek Banasiak mówi, że prace nad uruchomieniem lodowiska nie są związane z całości z tworzeniem lodu. W tym roku problemem dla pracowników był śnieg, który spadł dość szybko, potem nieco się stopił i zamarzł. W konsekwencji tego, aby przystąpić od ułożenia podłoża, trzeba było najpierw usunąć warstwę lodu. Było to zadanie bardzo trudne, bo pod torem łuczniczym, który zimą zamienia się w lodowisko, przebiega delikatna instalacja składająca się z rurek. Skuwanie lodu musiało być niezwykle ostrożne, a przez to trwało dość długo. Gdy wreszcie to się udało, można przystąpić do budowy podkładu, wykończonego fizeliną, którą właśnie wyłożono w poniedziałek.

Teraz można zmierzać w kierunku wytwarzania lodu. Jego grubość wynosi od 5 do 7 cm. Nie ma tu jednak możliwości po prostu wylania wody ze szlauchu i oczekiwania na to, aż zamarznie. Problemem są zmiany temperatury oraz wiatr, który potrafi zdmuchiwać wodę. Tworzenie lodu polega na wytwarzaniu warstwy wody o wysokiej temperaturze, która jest rozpylana na powierzchni lodowiska, a następnie w wyniku działania systemu chłodzenia - zamarza. Takich warstw wody jest bardzo dużo. Gdy lód osiągnie odpowiednią grubość, układane są na nim linie i dekoracja, a następnie wytwarza się docelową warstwę lodu. Aby lodowisko było zdatne do użytku, niezbędna jest jeszcze praca rolby, wyrównanie nierówności. Lód ma być równy i przezroczysty.

Jak mówi Jacek Banasiak, jest szansa, że MOSiR będzie gotowy z lodowiskiem 29 lub 30 grudnia. Wszystko zależy od pogody, w tym szczególnie temperatury, a ta w okresie świąt ma być na plusie...

Dyrektor MOSiR, etapy powstawania lodowiska podzielił następująco:
1. Po uruchomieniu sprężarek/ agregatów, które już pracują do końca lodowiska, czekamy dwa dni, aż glikol, który jest w instalacji płyty lodowiska zamrozi grunt. Robimy to po to, aby następny proces, którym jest "natryskiwanie wody" nie powodował wnikania wody do gruntu.
2. Przez kolejna 1-2 doby natryskujemy wodę tworząc warstwę lodu około 1 cm (woda jest przegotowana, pozbawiamy ją w ten sposób tlenu, aby lód był twardy i przezroczysty.
3. Następnie układamy na całej tafli białą fizelinę, aby lód był biały i nie przyjmował promieni słonecznych, i się nie "grzał". To robiliśmy w poniedziałek, siłami 6 ludzi kilka godzin.
4. Następnie, "natryskując" kolejne warstwy (jedna warstwa to jest kilka milimetrów, chyba że w trakcie pada deszcz lub śnieg, to gorzej), budujemy około 3 cm lodu.
5. Układamy linie do gry w hokeja, 1 dzień pracy dla 4-5 osób.
6. Następnie znowu natryskujemy lodowisko gorącą wodą, budując około 1 cm lodu.
7. Do akcji wjeżdża rolba (maszyna do pielęgnacji lodu), która szlifuje nożami lód, wyrównuje go i nakłada cienka warstwę wody - oczywiście przegotowanej. Cały ten proces trwa około 10 dni (+/-). Dużo zależy od warunków pogodowych: deszcz, śnieg, ciepły wiatr.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama