Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

3 grudnia 2023    |    Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
3 grudnia 2023    
    Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy Kołobrzeg może być aż tak dobry? A jednak może...

Gdy tydzień temu napisaliśmy o rankingu "Gmina Dobra do Życia", który został opracowany przez Serwis Samorządowy PAP, odezwało się wiele głosów krytycznych. A powodem był fakt, że gmina Miasto Kołobrzeg zajęła 2 miejsce w rankingu gmin z powiatów ziemskich (zobacz). Sprawa wydawała się o tyle interesująca, bo Kołobrzeg reklamował się jako najlepsze miejsce do życia, a tymczasem ktoś postanowił to zbadać. Jak wskazywaliśmy, metodologia tego badania była bardzo solidna i opierała się na autorytetach akademickich. Także Serwis Samorządowy PAP cieszy się bardzo dużym autorytetem zarówno wśród samorządowców, jak i dziennikarzy. W przypadku tego rankingu, spotkało się to z dużą krytyką ze strony czytelników, którzy wskazywali, że "w Kołobrzegu dobrze się żyje milionerom na emeryturze, którzy z powodzeniem prowadzili swoje biznesy gdzieś w Polsce, odchowali dzieci na jesień życia sprowadzili się nad morze", albo "Miasto do życia dla kogo? W tym mieście nie ma niczego! Po za drożyzną, apartamentami, i geriatrią mówiąca po niemiecku. Dlaczego nikt nie zapyta mieszkańców jakie mają zdanie?".

Po naszym artykule napisał do nas dr Mariusz Miedziński z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Oto na co zwrócił uwagę.
"Kluczowa jest konstrukcja rankingu - aż 63 wskaźniki cząstkowe - i jest to zgodnie z opiniami wg. prof. Przemysława Śleszyńskiego najbardziej obszerny ranking gmin w skali kraju.  Kluczowe są następujące informacje:
1. Szczegółowe dane podano dla pierwszych 50 gmin w 5 kategoriach administracyjnych.
2. Kołobrzeg zajmuje bardzo wysokie 2 miejsce w kategorii miast siedzib powiatów ziemskich.
3. Gminy wiejskie Ustronie Morskie i Kołobrzeg zajęły wysokie odpowiednio 6 i 31 miejsce w kategorii gmin wiejskich (UM - 1 miejsce w województwie zachodniopomorskim i 1 miejsce na całym wybrzeżu, gmina Kołobrzeg 6 miejsce w województwie zachodniopomorskim i 8 miejsce na wybrzeżu).
4. Miasto Kołobrzeg zajęło ogółem wysokie 14 miejsce w obu województwach nadmorskich .
5. Dla porównania dość dalekie 32 miejsce Słupska w gronie miast powiatów grodzkich natomiast  Świnoujście, Szczecin i Koszalin zostały sklasyfikowane poza pierwszą 50-tką (w sumie słabe wyniki).
6. Nie możemy jednak równać do Trójmiasta (Sopot - 2, Gdańsk - 7, Gdynia 8).
7. Najlepiej klasyfikowane Ustronie Morskie to miejsce 12 w porównaniu do miast na prawach powiatu, miasto Kołobrzeg byłoby tu 17) a MOF Kołobrzeg (tzw. wielki Kołobrzeg z 3 gmin byłby prawdopodobnie 15 w grupie miast na prawach powiatu w skali kraju. Niżej od Sopotu, Gdańska i Gdyni, ale wyżej od Słupska, Szczecina, Świnoujścia i Koszalina.
Jesteśmy zatem jako miasto i 2 gminy sąsiednie wg tego najszerszego rankingu, najwyżej ulokowanym w rankingu dość dużym obszarem miejskim całej północno-zachodniej części kraju (Szczecin, Świnoujście i Koszalin poza pierwszą pięćdziesiątką!)".

Każdy ma prawo do subiektywnego zdania. Jak pokazują jednak uwagi doktora Miedzińskiego, ranking Serwisu Samorządowego PAP pokazał elementarne kwestie, na które jednak także w przypadku Kołobrzegu nie zwracamy uwagi.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama