Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

4 grudnia 2022    |    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
4 grudnia 2022    
    Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Czy jest nowy wniosek o areszt dla starosty?

W czwartek napisaliśmy, że w najbliższą sobotę starosta Tomasz Tamborski wyjdzie na wolność (przeczytaj). Sąd Okręgowy w Szczecinie odrzucił dwa zażalenia: prokuratury i obrońców, a Sąd Rejonowy w Szczecinie odrzucił wniosek o dodatkowe 2 miesiące aresztu dla Tamborskiego. Ta decyzja nie jest prawomocna i będzie podlegała zażaleniu prokuratora, o czym za chwilę. Tymczasem nasi czytelnicy zarzucali nam pisanie nieprawdy, bo portal pod tytułem "E-kg.pl" napisał co innego. W artykule "Prokuratura składa kolejny wniosek o przedłużenie aresztu dla starosty Tomasza Tamborskiego" czytamy, że "Do sądu Okręgowego w Szczecinie wpłynął wniosek o przedłużenie aresztu wobec starosty Tomasza Tamborskiego". To nieprawda. W dacie napisania tego tekstu przez autora, żaden wniosek o areszt nie wpłynął, a już na pewno nie do sądu okręgowego (w godzinach nocnych sprawdziliśmy ten tekst, który był pisany 28.10.2022 o godz. 15.10, ale miał on już inny tytuł i treść). Autor tekstu nie rozumie istoty aresztu tymczasowego jako procedury przewidzianej przez Kodeks postępowania karnego. Ponieważ wywołało to zamieszanie wśród czytelników, a nawet było powodem zarzutów pod naszym adresem, wyjaśniamy.

8 października sąd podjął decyzję o tymczasowym areszcie wobec starosty Tomasza Tamborskiego. Wówczas odbyło się posiedzenie aresztowe. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie sąd zastosował najbardziej dolegliwy środek przewidziany kodeksowo, o czym stanowi art. 258 par. 1 kpk. Prokuratura dostała miesiąc na przedłożenie dowodów winy kołobrzeskiego samorządowca.

Z decyzją sądu nie zgodziły się strony: zarówno obrona jak i prokurator. W związku z postanowieniem Sądu Rejonowego w Szczecinie, wniesiono zażalenie do Sądu Okręgowego w Szczecinie w trybie przewidzianym w art. 252 par. 1 kpk. Obrona chciała uchylenia aresztu tymczasowego, zaś prokurator domagał się zastosowania pełnego 3-miesięcznego aresztu, o czym mowa w art. 263 par. 1 kpk. Sąd Okręgowy rozpatrzył wnioski stron w dacie 27 października, odrzucając argumenty i obrony, i prokuratury. Sąd stanął na stanowisku, że prokurator wobec przedłożonego wniosku ma miesiąc na przedłożenie dowodów winy i wykonania stosownych czynności, które wymagają odseparowania Tamborskiego. Co ciekawe, do wniosku z zażaleniem na niezastosowanie 3-miesięcznego aresztu, prokuratura, która prowadzi już postępowanie od 3 tygodni, według obrońców nie wniosła nic nowego, dlatego sąd nie zmienił decyzji sądu I instancji.

Jak widać, Prokuratura Regionalna w Szczecinie liczyła się z porażką w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, bo już zawczasu przygotowała wniosek o przedłużenie aresztu tymczasowego w trybie art. 263 par. 2 kpk, który skierowała do Sądu Rejonowego w Szczecinie. Zgodnie z art. 250 par. 2 kpk, wniosek prokuratora o areszt każdorazowo rozpatruje właściwy sąd rejonowy. Prokuratura domagała się kolejnych dwóch miesięcy aresztu dla starosty Tomasza Tamborskiego, czyli tego samego, czego przed sądem okręgowym. Warto podkreślić, że sąd orzekł areszt wobec samorządowca, by prokuratura zebrała dowody jego winy, a on sam wobec ciążących na nim zarzutów, nie utrudniał tego postępowania. Sąd, jak widać uznał, że przebywając na wolności, Tamborski mógłby na śledztwo mieć wpływ, stosownie do treści art. 258 par. 1 p. 2 kpk w zakresie utrudniania postępowania. Na tak przedłożony wniosek i przedstawiony materiał dowodowy tego samego dnia, a więc 27 października, sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury.

Oczywistym było, że w automacie Prokuratura Regionalna wniesie zażalenie, które sąd będzie musiał rozpatrzyć niezwłocznie, ale na tyle szybko, aby zabezpieczyć dobro postępowania przed opuszczeniem aresztu przez Tamborskiego 5 listopada, czyli będzie to zapewne 3 listopada. Wydaje się, że szanse śledczych na wygraną są małe, gdyż 2 dni temu przed tym samym sądem okręgowym wnioskowali już raz o zastosowanie dłuższego terminu aresztu o 2 miesiące i sąd na to nie przystał. Wątpliwe, aby przez kilka dni prokurator zdobył nowe dowody, skoro nie zrobił tego od 3 tygodni. Wydaje się również, że sąd raczej nie zmieni swojego stanowiska w tej samej sprawie i na tej samej podstawie. Warto jednakże pamiętać, że sądy są niezawisłe i mają prawo swobody w ocenie dowodów. I być może na to liczy prokuratura.

Podsumowując, w czwartek 27 października odbyły się 3 posiedzenia sądu w sprawie aresztu dla Tomasza Tamborskiego. Prokuratura nie wniosła żadnego nowego wniosku o areszt do sądu okręgowego. Jest zażalenie ne nową decyzję Sądu Rejonowego w Szczecinie. Jeżeli sąd nie przychyli się do wniosku o kolejne 2 miesiące aresztu, a wszystko na to wskazuje, starosta opuści areszt 5 listopada po południu. Dlaczego 5 listopada, skoro orzeczenie o areszcie podjętego zostało 8 października? Art. 265 kpk stanowi, że okres tymczasowego aresztowania liczy się od dnia zatrzymania, a samorządowca CBA zatrzymało 6 października.

Robert Dziemba

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama