28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Czy w gminie Kołobrzeg będzie zarząd komisaryczny?

Po naszym wczorajszym artykule o aresztowaniu wójta gminy Kołobrzeg (przeczytaj), pojawiły się pytania, czy w związku z niemożliwością sprawowania władzy, w gminie zostanie powołany zarząd komisaryczny. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sprawie.

Na początku zauważyć należy, że wójt został objęty aresztem tymczasowym i nie został prawomocnie skazany za żadne przestępstwo, a to oznacza, że w świetle prawa jest osobą niewinną. Do 7 października wójt formalnie przebywa na urlopie wypoczynkowym, a przed jego obrońcami możliwość złożenia zażalenia na postanowienie o zastosowaniu aresztu tymczasowego. Art. 97 ust. 1 ustawy o samorządzie gminny stanowi tak: "W razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję". W przypadku gminy Kołobrzeg w żaden sposób nie można określić owego przedłużającego się procesu obniżenia jakichkolwiek standardów w wykonywaniu zadań publicznych.

Sprawdziliśmy także, jak wygląda zabezpieczenie w zakresie wykonania kompetencji władzy samorządowej przez organ, jakim jest wójt. 12.10.2020 r. wójt Włodzimierz Popiołek powołał swojego zastępcę Katarzynę Janicką-Golonkę. Została ona wyposażona w niezbędne kompetencje nie tylko wynikające z regulaminu urzędu, ale także na wypadek nieobecności wójta i nie tylko, bo zarządzeniem nr 81/2020 z 12.10.2020 r., to zastępca wykonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (za wyjątkiem czynności związanych z nawiązywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy oraz ustalaniem wysokości wynagrodzenia). Zarządzeniem nr 82/2020 Katarzyna Janicka-Golonka została upoważniona do prowadzenia spraw i wydawania decyzji administracyjnych, a także podpisywania decyzji administracyjnych, w zakresie ordynacji podatkowej, a także załatwiania pozostałych spraw pod nieobecność wójta. To zarządzenie jest datowane na 12.10.2020 r. i obowiązuje po dziś dzień.

Zgodnie z art. 97 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji gminy. Ponieważ nie ma ani sytuacji krytycznej, ani nie doszło do wygaszenia mandatu wójta, nie ma możliwości stosowania przepisów, o których mowa powyżej. Zgodnie z prawem, szczeciński sąd zawiadomi Urząd Gminy Kołobrzeg o tymczasowym aresztowaniu wójta, który formalnie wziął urlop, zgodnie z kodeksem pracy. W tym czasie zastępować będzie go zastępca. Ponieważ do pracy wójta jako pracownika samorządowego stosuje się kodeks pracy, warto zauważyć, że ustawa ta nie zabrania pełnienia obowiązków przepisanych w ustawie o samorządzie gminny dla organy wykonawczego gminy w czasie przebywania w areszcie tymczasowym.

Podsumowując, ze względu na niezaistnienie przesłanki o powołaniu zarządu komisarycznego, premier nie ma tytułu do powołania komisarza w gminie Kołobrzeg.