Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

5 października 2022    |    Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur
5 października 2022    
    Imieniny: Petra, Fryderyka, Artur

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Co zabiło ryby w rzece Czerwonej?

Powracamy do tematu z drugiej połowy sierpnia, w którym opisywaliśmy śnięcie ryb na rzece Czerwonej przy granicy z powiatem kołobrzeskim i gminą Ustronie Morskie (przeczytaj). Sprawa ta zbulwersowała wielu czytelników, zwłaszcza, że doszło do niej w okresie masowego wymierania ryb w Odrze. Nasza redakcja chciała dowiedzieć się, co było przyczyną śmierci ryb w tej niewielkie rzeczce w naszym regionie. Wystosowaliśmy zapytanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Z rzeki pobrano próbki i interesowało nas, co one wykazały.

Jak pisze mgr inż. Aneta Łuczak, kierownik Działu Inspekcji WIOŚ Szczecin, pobrano dwie próbki: jedną przy ujściu rzeki do Bałyku, a drugą przy moście drogowym. Przeprowadzone badania wykazały, że w wodzie przy ujściu był bardzo niski poziom tlenu, wynoszący 1,7 mg/l, gdy prawidłowy parametr to 7,5 mg/l. Temperatura wody w ujściu do morza wynosiła 22 stopnie Celsjusza. Parametry przy moście były jeszcze gorsze: poziom tlenu to 0,5 mg/l, a temperatura wody 21,9 stopni Celsjusza. Jakość wody została oceniona jako zła - zachodzi wysoki poziom eutrofizacji, a więc pojawieniem się czynników odżywczych, które z kolei przyczyniają się do wzrostu roślinności. Zrzut do wody substancji w postaci fosforu i azotu jest podobny do nawożenia pól. Proces ten wpływa na wyczerpywanie tlenu w wodzie, co kończy się np. śnięciem ryb.


Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama