Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W Grzybowie nie ma plaży nudystów

Pisaliśmy niedawno o mężczyźnie, który nagi kąpał się na plaży w Grzybowie przy zejściu na 340 kilometrze (przeczytaj). Pojawił się głosy, usprawiedliwiające mężczyznę, bo tam miała być plaża naturystów, albo od tego zejścia w lewo taka plaża miała się znajdować i być może pan trochę przekroczył jej granicę. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest z plażą naturystów w Grzybowie i okazuje się, że żadnej takiej plaży nie ma. Oznacza to, że rozbieranie się w tym miejscu jest nielegalne i podlega karze. Kwestie te reguluje rozdział 16 kodeksu wykroczeń. Oznacza to, że nasza czytelniczka, wzywając policję do nagiego mężczyzny, miała słuszność: taka scena na plaży w Grzybowie mieć miejsca nie powinna.

Powracając jednak do samej plaży naturystów, warto zauważyć, że jej lokalizacja jest opisana na stronie internetowej gminy Kołobrzeg (zobacz). Według urzędu, jest ona na 341 kilometrze. Sprawdziliśmy - takiej plaży tam nie ma. Tabliczka z informacją o plaży naturystycznej znajduje się natomiast przy drodze powiatowej w kierunku Dźwirzyna, przy zejściu nr 342/3. Tabliczkę ustawiła Federacja Naturystów Polskich. Idąc w kierunku plaży, nie ma żadnej informacji o plaży naturystów, jest strzałka na plażę. Oznacza to, że nikt w żaden sposób nie jest informowany o istnieniu takiej plaży, co więcej, osoby, które mogą sobie nie życzyć takich widoków, nie są przed tym ostrzegane. I to też mało, bo nie można się tam kąpać nago. Bo to zwykła plaża.

Jak to się dzieje, że z jednej strony w internecie pisze się o plaży naturystów, jest ona oznaczona przy drodze, ale formalnie jej nie ma? Zapytaliśmy o to wójta gminy Kołobrzeg, Włodzimierza Popiołka, bo to jego gmina zarządza tym odcinkiem plaży i jest organizatorem kąpieliska. "Gmina Kołobrzeg nie jest organizatorem plaży dla naturystów. Gmina nie podejmowała również żadnych uchwał i nie tworzyła regulaminu korzystania z plaży. Z posiadanych informacji wynika, że jest to miejsce zwyczajowo funkcjonujące w przestrzeni publicznej od kilkudziesięciu lat" - otrzymaliśmy taki komunikat w odpowiedzi na nasze zapytanie. Skoro więc gmina nie jest organizatorem takiego miejsca, ani nie nadała mu regulaminu, to zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym takiego miejsca nie ma i jak pisaliśmy już wcześniej, kąpiel nago jest tam nielegalna. Każdy kto zauważy taką scenę i poczuje się nią urażony może wezwać na 342 kilometr policję. Ktoś powie, że przecież jednak ktoś tam tabliczkę postawił, że to plaża naturystów. Zapytaliśmy i to. "Gmina Kołobrzeg nie jest w stanie określić dokładnie odcinka na którym funkcjonuje plaża naturystów. Za usytuowanie tablicy informacyjnej na parkingu leśnym odpowiada Federacja Naturystów Polskich. Federacja Naturystów Polskich nie występowała do Gminy Kołobrzeg z oficjalnym wnioskiem o wyznaczenie konkretnych granic i usytuowania dodatkowych tablic informacyjnych". Czyli tabliczka również stoi bezprawnie, co więcej, wprowadza w błąd.

Po naszych pytaniach, gmina zamierza jednak uporządkować stan rzeczy. Otrzymaliśmy w tej sprawie takie stanowisko: "W celu ograniczenia sytuacji konfliktowych Gmina Kołobrzeg wystąpi z wnioskiem do Federacji Naturystów Polskich o podjęcie działań zmierzających do wyznaczenia i poprawnego oznakowania obszaru plaży dla naturystów. Usytuowanie dodatkowych tablic informacyjnych będzie wymagało również uzgodnienia z Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie. Należy jednak podkreślić, że w obowiązujących przepisach prawa nie ma zapisów zakazujących ani zezwalających na funkcjonowanie plaż dla naturystów". Skoro nie ma przepisów zezwalających czy zabraniających, to należy uznać, że jest to kompetencja samorządu, który na terenie będącym w jego władaniu, a tak jest z plażą, może wyznaczyć takie miejsce, odpowiednio je oznakować i nadać mu regulamin, żeby nie było żadnych problemów z prawem. I wtedy będzie plaża dla naturystów z prawdziwego zdarzenia: oficjalnie. Wątpliwe, aby ktoś miał coś przeciwko.


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama