Overcast Clouds

3°C

Kołobrzeg

10 grudnia 2023    |    Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
10 grudnia 2023    
    Imieniny: Julia, Judyta, Daniel

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Od 2 lat powstaje sklep socjalny. Kołobrzeżanie taniej kupować nie będą?

23 września 2020 roku, informowaliśmy naszych czytelników, że w Kołobrzegu powstanie sklep socjalny (zobacz). Miała go organizować Fundacja „Wolne Miejsce”. „Sklep socjalny ma być ofertą dla najbiedniejszych i potrzebujących wsparcia, a także dla seniorów” – pisaliśmy niemal 2 lata temu. 26 marca 2021 roku fundacja otrzymała lokal przy ul. Koszalińskiej, obok „Klubu Seniora”. Nieco ponad 80 metrów kwadratowych miało zostać wykorzystany właśnie na otwarcie sklepu. Pomieszczenia wydzierżawiło bezpłatnie miasto, w dodatku na czas nieokreślony (przeczytaj).

We wrześniu miną 2 lata, odkąd o idei sklepu socjalnego dowiedzieliśmy się publicznie. Tyle, że sklep do tej pory nie powstał. Sklepy socjalne prowadzą sprzedaż produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów pierwszej potrzeby w cenach sięgających maksymalnie 50% rynkowej wartości produktu. Zakupy w takim sklepie będą mogły robić osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej – czyli w obecnej sytuacji gospodarczej kraju, taka oferta w Kołobrzegu byłaby jak znalazł. Byłaby, ale jej nie będzie. Jak się okazuje, lokal, zdaniem przedstawicieli fundacji, nie nadaje się na sklep socjalny. – Remont tego obiektu, a szczególnie dobudowanie kawiarenki, która jest kluczowa w sklepie socjalnym, ponieważ osoby, które są mniej zamożne mogą skorzystać z zakupów, ale tak naprawdę chodzi też, żeby usiąść z człowiekiem potrzebującym, porozmawiać, poznać się o móc rozwiązać problemy, bo czasami można pomóc, ale trzeba porozmawiać, jest niemożliwy. Tam właśnie, w tych kawiarenkach, nasi wolontariusze pracują, spotykają się i pomagają – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji „Wolne Miejsce”. Jednocześnie dodaje, że będący w posiadaniu fundacji od 1,5 roku lokal z przeznaczeniem na sklep socjalny, na ten sklep po prostu się nie nadaje. – Nie spełnia oczekiwań – mówi Rykowski i informuje: - Jesteśmy zmuszeni czekać na lokal właściwy.

Co na to miasto? Tu historia okazuje się ciekawa. Jak poinformowała nas Paulina Żupaniec, kierownik Biura Prezydenta Miasta, w lutym 2022 roku Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego poinformowało magistrat, że fundacja zalega z opłatami za media w lokalu, który miał być przeznaczony na sklep. W konsekwencji, miasto wypowiedziało umowę fundacji w marcu 2022 roku. Na pytanie, czy miasto szuka dla fundacji nowego lokalu, otrzymaliśmy odpowiedź, że fundacja nie wystąpiła do gminy Miasto Kołobrzeg z wnioskiem o przyznanie innych pomieszczeń na prowadzenie działalności statutowej w postaci sklepu socjalnego. W umowie na sklep biorąca w posiadanie lokal organizacja oświadczyła, ze jego stan jest jej znany, a miasto nie deklatowało pomocy w jego remoncie.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama