Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy radni Rady Gminy Ustronie Morskie nie wiedzieli za czym głosują?

Na portalu społecznościowym znajduje się profil "Dziennik Gminaustorniemorskie.pl". Nasi czytelnicy wskazują, że jest tam wpis odnoszący się do sprawy wycinki drzew i realizacji wycinki na ulicy Kolejowej (przeczytaj). "Zarząd Powiatu Kołobrzeskiego odmówił zawarcia porozumienia ws przebudowy ulicy Kolejowej i przyjęcia dokumentacji która miała być do niego załącznikiem. Na ostatniej Komisji Skarg była już zastępczyni wójta opowiadała, że dokumentacji to jednak nie ma, za nic nie zapłacono i nie ma powodu do dyskusji… Po kilku dniach, na kolejnej extra sesji pojawia się extra projekt o udzieleniu Powiatowi Kołobrzeskiemu pomocy finansowej poprzez przekazanie projektu o wartości 95000,000 pln… Tego samego projektu którego powiat odmówił przyjęcia w drodze przedstawionego porozumienia w lipcu i tego którego przecież nie ma jak mówiła Halama. Jak wynika z informacji uzyskanych od pragnącego zachować anonimowość członka zarządu powiatu, powiat nie wnosił o udzielenie jakiejkolwiek pomocy … a już z pewnością nie poprzez przekazanie dokumentacji która jest dla zarządu powiatu nie do zaakceptowania i w wersji którą przedstawiono jest warta tyle ile makulatura. Aha… Pomóc wam? Nie…! To wam pomożemy… Sami Swoi bis. A sorry - to Porozumienie Razem. To co mamy…? Mamy dwie rownolegle obowiązujące uchwały rady, wzajemnie się wykluczające, dotyczące tej samej nie chcianej dokumentacji naruszającej zarówno zawartą umowę o jej wykonanie i zleconej z naruszeniem prawa bowiem bezzasadnie na obcą nieruchomość" - pisownia oryginalna. Sprawdzamy.

Jak już pisaliśmy, nie zawsze pisanie komentarzy, czy na Facebooku, itd., to publikowanie informacji sprawdzonych i rzetelnych. Komentarze, do których przecież każdy ma prawo, nawet jeśli zawierają one opinie nieprawdziwe, nie są jednak możliwe na poziomie informacji dziennikarskiej. Wymagają sprawdzenia i zgodności z określonymi standardami. Zarząd Powiatu nie podjął żadnej formalnej decyzji związanej z ustosunkowaniem się do porozumienia z gminą Ustronie Morskie. Podjęte i przekazane opinii publicznej stanowisko (przeczytaj), jest zupełnie innej treści i wskazuje ono rozwiązania na rzecz zachowania drzew, ale i realizacji inwestycji. Tylko tyle.

Kolejna kwestia to podjęcie dwóch uchwał przez radnych Rady Gminy Ustronie Morskie. Zacznijmy od końca, czyli od zarzutu, że w obiegu prawnym funkcjonują dwie uchwały o treści wzajemnie się wykluczającej. Chodzi tu o uchwałę nr LII/402/2022 z 12 lipca 2022 r. oraz uchwałę nr LIII/408/2022 z 4 sierpnia 2022 r. Pierwsza uchwała dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Powiatem Kołobrzeskim dotyczącego wspólnej realizacji zadania pn.: „Przebudowa drogi powiatowej nr 3322Z na odcinku stanowiącym ul. Kolejową w Ustroniu Morskim”, a druga udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Kołobrzeskiemu. De facto, obydwie dotyczą tego samego, a więc upoważnienia wójta, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, do określonego działania na rzecz innego samorządu, w tym momencie do przekazania środków finansowych w związku z planowaną inwestycją drogową, która ma być realizowana we współpracy gminy i powiatu - jak można dorozumieć. Uchwała druga, naszym zdaniem, doprecyzowuje stanowisko rady gminy co do zakresu inwestycji (tzw. etap pierwszy). Takie działanie legislacyjne nie wymaga usunięcia z obrotu prawnego podjętej wcześniej uchwały.

Jeśli idzie o działanie w postaci pomocy rzeczowej innemu samorządowi, art. 10 ust. 2 ustawy o samorządzie gminny stanowi: "Gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej". Zgodę na powyższe wyrazili radni, środki finansowe są zabezpieczone w budżecie. W ten sposób realizuje się zadania wspierane przez samorządy, dla których liderem lub na przykład właścicielem terenu, który może na nim inwestować, jest inny samorząd bądź działający w jego imieniu i na jego rzecz prawnie umocowany zarządca.

Oznacza to, że Rada Gminy Ustronie Morskie nie złamała prawa, radni wiedzieli za czym głosują, a wójt gminy wie, w jakiej sprawie otrzymała pełnomocnictwo. Otwarte jest pytanie, na jaką inwestycję ostatecznie zgodzi się Zarząd Powiatu i czy na przykład planowana - nawet okrojona wycinka drzew, uzyska wszystkie niezbędne prawem opinie oraz pozwolenia.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama