Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Opowieści Bartyzela o problemach na Sunrisie. Czy prawdziwe?

Przez ostatnie dni pisali do nas czytelnicy i uczestnicy festiwalu „Sunrise”. Wskazywali na różne niedogodności związane z imprezą w Podczelu. W większości przypadków wskazujemy im, że jeśli uważają, że ich prawa zostały naruszone, najlepiej korzystać z pomocy powiatowych rzeczników praw konsumenta. Nam trudno jest stwierdzić działanie różnych mechanizmów czy regulaminów i ich zgodności z prawem, a potem ich działania w praktyce, bo nie tylko, że ich nie widzieliśmy, to w dodatku część opisów opiera się na ocenach uczestników. Wcześniej, kupując bilety, na takie mechanizmy się zgodzili.

Są jednak kwestie, które mają charakter ogólny, nazwijmy to: miejski, które podlegają nie tyle ocenie, ile sprawdzeniu zgodności z rzeczywistością. Od początku pokazywaliśmy problemy z komunikacją. Do tej pory czekamy na wyjaśnienia kilku instytucji, w tym kołobrzeskiej policji. Po krytyce mieszkańców oraz samych uczestników festiwalu, do tego wszystkiego odniósł się na profilu w mediach społecznościowych Krzysztof Bartyzel. Otrzymujemy od was różne fragmenty jego komentarza. Sprawdzając je, skupiliśmy się na dwóch: braku wody i komunikacji autobusowej.

Zaczniemy od wypowiedzi dotyczącej braku wody. Otrzymaliśmy od was zrzut ekranu, na którym była wypowiedź Krzysztofa Bartyzela, że nastąpiła awaria wody „w całym Kołobrzegu”. Ponieważ taka awaria odbiłaby się sporym echem w nadmorskim kurorcie w okresie wakacyjnym, a o tym nie słyszeliśmy, postanowiliśmy to sprawdzić i zapytaliśmy o to Pawła Hryciowa, prezesa Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Ten w rozmowie z nami zaprzeczył, aby cokolwiek takiego miało miejsce. Następnie kontaktował się jeszcze raz, aby zapewnić, że technicznie sieć była w okresie festiwalu w pełni sprawna: - Gdyby w Podczelu była awaria, wody najpierw nie mieliby mieszkańcy osiedla, a potem dopiero zabrakłoby jej na lotnisku – mówi prezes. Co ciekawe, jeszcze przed naszą publikacją, ale już po rozpytywaniu w temacie awarii, Krzysztof Bartyzel swój wpis poprawił, ale bez informacji, że jego komunikat był niezgodny ze stanem faktycznym (zrzut ekranu czytelnika w dalszej części artykułu).

Tymczasem realizacja umowy jest bardzo ważna, bo, tak uważamy, po to zawiera się zapisy w umowie, aby ich przestrzegać. Już raz pokazaliśmy, że w przypadku Sunrsie Festival umowa jest sobie, a życie sobie (zobacz). Zajmijmy się więc transportem w związku z tą imprezą. Na profilu społecznościowym Krzysztof Bartyzel pisze: „Jeżeli jest ktoś chętny zająć się transportem zapraszam. Miasto Kołobrzeg ma 17 autobusów. Ilość ludzi na imprezie to prawie ilość ludzi mieszkańców Kołobrzegu. A akurat podczas Sunrise kierowcy jeszcze strajkowali. Transportem nie może zajmować się organizator imprezy. To leży po stronie i w gestii gospodarza czyli miasta. Dali z siebie wszystko”. Gmina Miasto Kołobrzeg, która jest właścicielem stu procent udziałów w Komunikacji Miejskiej Kołobrzeg spółce z o.o., ma w niej 26, a nie 17 autobusów. Potwierdził to Michał Jaczyński, prezes spółki. Zapytaliśmy więc o to, ile z siebie dało miasto, Michała Kuajczyńskiego, rzecznika prasowego prezydenta. Odpowiedział tak: „Organizator zgodnie z umową musi zapewnić niezbędny transport. Natomiast gdyby nie trudna sytuacja w Komunikacji Miejskiej, miejskie autobusy miałyby dodatkowe kursy”. Wynika z tego, że miasto, wbrew temu co pisze Bartyzel, komunikacją na jego imprezę zajmować się nie musi, co najwyżej, mogło zapewnić dajmy na to 2 czy 3 kursy do Podczela na godzinę więcej. Co oczywiście nic by nie rozwiązało w sytuacji, której byliście świadkami (zobacz). Sprawdzamy więc umowę pomiędzy MDT Production Sp. z o.o. Sp. k. a gminą Miasto Kołobrzeg z 23 lipca 2021 roku. Par. 9 pkt 10 tejże umowy zobowiązuje spółkę do: „zabezpieczenia niezbędnych przewozów autobusowych na trasie Dworzec PKP – teren dzierżawy dla uczestników imprez masowych, w każdy dzień ich trwania”. Jakkolwiek rozumieć słowo „niezbędne”, komunikacja z terenem imprezy dla jej uczestników leży po stornie organizatora, a nie miasta. Ale to nie koniec.

Gdy zadajemy w ogóle pytania urzędnikom i służbom w temacie Sunrise Festival, widać jakiś dziwny stres, a w części przypadków wręcz serwilistyczne nastawienie wobec organizatorów festiwalu. Przykładem dziwnej naszym zdaniem praktyki, niech będą nasze pytania do rzecznika Michała Kujaczyńskiego w sprawie wpisów uczestników imprezy na brak komunikacji i porażkę wizerunkową miasta, bo wiele osób krytykowało prezydent Annę Mieczkowską za ten bałagan. Zapytaliśmy, czy miasto zamierza rozważyć rozwiązanie umowy z organizatorem. A oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy: „Z pewnością Pana uwagi przekazane zostaną organizatorowi. Obecnie Miasto nie ma planów związanych z rozwiązaniem lub zmianą zapisów umowy z dzierżawcą terenu”. Tyle, że my nie prosiliśmy o przekazywanie naszych uwag, ale jak widać, chyba magistrat nie ma własnych, albo nie chce ich mieć. Warto też zauważyć, że Anna Mieczkowska nigdzie nie odniosła się do tego, jak w tym roku organizator imprezy wywiązał się z umowy z miastem. A to ważne. Par. 8 ust. 1 pkt 2 cytowanej umowy stanowi, że miasto ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy, jeśli „dzierżawca dopuszcza się naruszenia innych warunków umowy, a w szczególności określonych w §§6, 9 i 10”. Można przypuszczać, co graniczy z pewnością, że ten punkt umowy raczej będzie martwy przez cały okres jej trwania, bez względu na to, co z imprezą się nie stanie i bez względu na to, kto będzie zgłaszał uwagi. Miasto jest na nie głuche. Tymczasem Anna Mieczkowska powinna znać ustalenia z końca sierpnia 2019 roku, bo według notatki Krzysztofa Bartyzela z 18.02.2021 r., uczestniczył w nim reprezentant miasta – radny Artur Dąbkowski. Mieszkańcy jasno podkreślali podczas tego spotkania z organizatorem konieczność: „poprawienia komunikacji miejskiej dla uczestników”.

Robert Dziemba


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama