Clear Sky

19°C

Kołobrzeg

17 sierpnia 2022    |    Imieniny: Anita, Julianna, Jacek
17 sierpnia 2022    
    Imieniny: Anita, Julianna, Jacek

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Jak oszczędzać na wynagrodzeniach, żeby dać sobie podwyżki?

13 czerwca związek zawodowy działający w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kołobrzegu, należący do Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, zorganizował konferencję prasową w temacie podwyżek i sporu zbiorowego trwającego w tej jednostce. Przy omawianiu pierwszej podwyżki, jaką pracownicy MOPS otrzymali w ubiegłym roku, Beata Jasiulewicz, przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej, oświadczyła: „Nie dostaliśmy na ten cel pieniędzy z Urzędu Miasta, to są nasze oszczędności pracownicze, to też musi wybrzmieć”. Sprawdzamy, co pracownicy zaoszczędzili w MOPS.

Nie ma takiej kategorii jak oszczędności pracownicze, chyba, żeby rozpatrywać to twierdzenie w spektrum Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tam pracownicy mogą sobie oszczędzać na swoją przyszłość, w dodatku swoje pieniądze. Szefowa związków zawodowych przez oszczędności rozumie pieniądze, jakie nie zostały wypłacone w ramach wynagrodzeń pracownikom przebywającym na zwolnieniach lekarskich. W tym temacie zwróciliśmy się z szeregiem pytań do Beaty Augustyn, dyrektor MOPS Kołobrzeg, która już na wstępie w odpowiedzi dla naszej redakcji zauważyła, że, po pierwsze, plan finansowy MOPS jest skorelowany z budżetem miasta, a po drugie, że o podwyżkach w jednostce decyduje prezydent. Nie budzi to wątpliwości i jest zgodne z obowiązującym prawem. W konferencji prasowej można zauważyć, że raz mówi się o podwyżkach danych przez dyrektora MOPS, raz o ofertach prezydenta, a w ogóle, to pracownicy sobie na te podwyżki zaoszczędzili. Niestety, według nas, to nadużycie. Jeśli w jednostce nie jest wykonywany plan w zakresie realizacji funduszu płac czy innych części budżetu, to są to pieniądze budżetu miasta i to magistrat decyduje, w jaki sposób je wykorzystać. W przypadku większych zmian budżetu miasta – to kompetencja Rady Miasta Kołobrzeg, ale nie pracowników MOPS. Warto też podkreślić, że dzięki oszczędnościom pracowników MOPS, rosną wydatki społeczne ZUS w postaci zasiłków chorobowych. A w MOPS liczba godzin chorobowych jest spora. Rok temu było to 1260 dni. W MOPS pracuje 113 osób. Do związku zawodowego należy 80.

W całej konferencji prasowej związkowców (zobacz), nie padła, wydawałoby się, właściwa informacja na temat konstrukcji podwyżek, a naszym zdaniem, byłoby to zasadne. Jest to ważne przy omawianiu każdego sporu pracowniczego, ze względu na skutki finansowe takiego wzrostu wynagrodzeń. Jeśli bowiem pracownik otrzymuje 100 zł podwyżki netto pensji zasadniczej, to poza tym, że należy odprowadzić prawem przepisane podatki i daniny publiczne w jego imieniu, to przekłada się to na pochodne, jak chociażby dodatek z tytułu wysługi lat i inne elementy w sferze budżetowej, które ostatecznie są całkowitym skutkiem finansowym dla pracodawcy, a w przypadku jednostki budżetowej dla budżetu. Czyli gdy pracownik dostaje 100 zł podwyżki wynagrodzenia zasadniczego netto, tak naprawdę dostaje więcej, niż wynika to z tej informacji. Ponieważ koszty pracy są w Polsce coraz wyższe, wyższe są również realne koszty podwyżek, choć ich skutek finansowy jest o wiele mniejszy. Mówiąc obrazowo, z całego ciastka jaką jest podwyżka, pracownikowi spora jego część jest w międzyczasie obgryzana.

Dla podatników, a więc dla kołobrzeżan, ważne są fakty. Jeśli więc kwota podwyżki dla pracownika wynosi 746 złotych brutto miesięcznie do wynagrodzenia, to skutek finansowy dla budżetu jednostki i budżetu miasta w całym 2022 roku będzie wynosił aż ponad 1 mln 100 tys. zł. Jeśli tę kwotę podzielimy przez 113 osób (uwaga: nie wszyscy mogli taką podwyżkę otrzymać, gdyż nie znamy ich szczegółów umów o pracę) – to średnia kwota na osobopodwyżkę brutto w ciągu roku wynosi 8270,67 zł. Tak wygląda skala tego przedsięwzięcia. Tyle więcej teoretycznie otrzyma pracownik MOPS w 2022 roku w wyniku decyzji prezydent miasta. Gdyby zrealizować taką podwyżkę na poziomie 1500 zł brutto, to każdy może sobie w kalkulatorze wynagrodzeń obliczyć, jaki to skutek finansowy.

To jednak nie koniec tych rozważań. Skoro pada twierdzenie, że w 2021 roku podwyżka na jakimś jej etapie realizowana jest na poziomie ograniczonej realizacji wynagrodzeń (w 2021 roku mieliśmy pandemię), to skąd pieniądze na te podwyżki wzięły się w 2022 roku? Zadaliśmy to pytanie dyrektorowi MOPS, ale odpowiedź jest dla nas niezrozumiała. Zapytaliśmy o to rzecznika prezydenta, który potwierdził, że uzgodnione podwyżki z dyrektorem MOPS zostały zaplanowane w budżecie tej instytucji i są finansowane z budżetu miasta, jako konsekwencja wzrostu wynagrodzeń tej jednostce.

Podsumowując. Nierealizowanie zaplanowanych wydatków na funduszu płac nie jest żadną oszczędnością pracowniczą. Na podwyżki warto patrzeć w skali makro, a nie z punktu widzenia konkretnego pracownika. Wtedy widzi się więcej. Teraz mieszkańcy mogą zobaczyć i sobie porównać, czy wykonując swoją pracę mogą pomarzyć o takich podwyżkach, nawet w spółkach miejskich. Co do zasady, podwyzki w MOPS objęły wariant 1. Pozostała kwota została uznana przez związki za zbyt niską...

Robert Dziemba

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama