Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

3 grudnia 2023    |    Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery
3 grudnia 2023    
    Imieniny: Franciszek, Hilary, Ksawery

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy transmisje z komisji muszą kosztować 50 albo 100 tysięcy złotych?

Na ostatniej konferencji prasowej prezydium Rady Miasta (zobacz), jedna z dziennikarek zapytała o transmisje z posiedzeń komisji, które do niedawna były, a obecnie ich nie ma. Przewodniczący Rady Miasta – Bogdan Błaszczyk, odpowiedział tak: „Prawo nie zobowiązuje nas do zorganizowania takich transmisji, dlatego, że dostępność do informacji może być realizowana innymi kanałami, a po drugie kwestia kosztów. (…) Wstępny koszt, jaki oszacowaliśmy, to ponad 50 do 100 tysięcy złotych, żeby zainstalować. Mało tego, trzeba by jeszcze etat informatyka do rady”. Czy to twierdzenie się obroni? Sprawdzamy.

Na samorządy nałożono w znowelizowanej ustawie o samorządzie gminnym obowiązek prawny w postaci transmisji z obrad rad gminy, a nie z komisji. Komisje są jawne, ale jak słusznie zauważa Bogdan Błaszczyk, nie ma prawa obligującego do transmisji z takich spotkań. Tyle, że ustawa to minimum. W Kołobrzegu, podobno, budujemy nową jakość samorządu, bo to najlepsze miejsce do życia. A skoro tak, to chyba można zaoferować ludziom coś więcej? W ten sposób mieszkańcy nadal lepiej mogliby kontrolować pracę radnych na komisjach, a nie tylko na sesji. Pytanie jednak, czy radni tego ostatecznie chcą. Bo wtedy byłoby wszystko widać i słychać, a ze słynnych wydarzeń z komisji rewizyjnej mielibyśmy czarno na białym, jak było i jak kto się zachowywał.

Czy aby nadawać na żywo obraz i dźwięk z komisji w internecie potrzeba aż 50 czy nawet 100 tysięcy złotych? Absolutnie nie można się z tym zgodzić. W najprostszym i najmniej skomplikowanym wykonaniu, wystarczy któryś ze złotych telefonów z zamówienia z magistratu, do tego prosty mikrofon pojemnościowy i statyw. Koszt: 540 zł (telefony już podobno są). Z telefonu za pomocą darmowej aplikacji pracownik Biura Rady Miasta loguje się na konto magistratu na Youtube i naciska „live”. I w ten oto nieskomplikowany sposób kołobrzeżanie mogą podglądać naszych „milusińskich”. Można też zaszaleć. Laptop (4500 zł), peryferyjny moduł dźwiękowy (2500 zł), 4 mikrofony dynamiczne ze statywami (800 zł), a do tego super kamerka HD (1200 zł). W granicach 8000 zł Rada Miasta ma taki sprzęt do transmisji obrad, że ludzie mogliby oglądać transmisję w takiej jakości, aby radnym czytać z kartek.

Pytanie, czy radni chcą takie kontroli, jest pytaniem o wiele ważniejszym, niż mnożenie kosztów. Zasłanianie się RODO i danymi osobowymi należy pominąć, gdyż skoro tak, sesje są tak samo wrażliwe. Dlaczego? Otóż tematy z komisji trafiają na sesje, a jakoś nikt jeszcze z tego tytułu nie poszedł do więzienia. Może więc zamiast budować mur z wydatków na sprzęt rodem ze studia telewizyjnego, warto dopomóc demokracji i ułatwić kołobrzeżanom udział w tym, co dzieje się na komisjach...

Robert Dziemba

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama