Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

plewko kołobrzeg

W minionym tygodniu, ważną informacją była wieść o tym, że Krzysztof Plewko został usunięty z szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa jest o tyle dziwna, że już pisaliśmy i to w związku z informacją samego posła Czesława Hoca, że Plewko nie jest już członkiem PiS. Było tylko członkiem Klubu PiS w Radzie Miasta. Decyzję o jego usunięciu podjął 15 lutego 2020 roku Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości w Koszalinie. Teraz jednak, „oficjalnie”, Plewko z PiS został usunięty. Skąd o tym wiemy? Bo poinformował o tym sam kołobrzeski poseł PiS – Czesław Hoc. Ta informacja posła znalazła się na portalu „Niezalezne.media”. „Oficjalnie informuję, że Pan Krzysztof Plewko, z dniem 12 stycznia 2021 r., decyzją Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie został skreślony z listy członków partii Prawa i Sprawiedliwości” – komunikuje polityk.

Powstaje więc pytanie, ile razy z partii radny Krzysztof Plewko był usuwany: raz, czy dwa? Niektórzy dziennikarze twierdzili, że Plewko był w strukturach partii zawieszony, ale to przeczyłoby wypowiedziom przewodniczącego Klubu PiS w Radzie Miasta Macieja Bejnarowicza na naszym portalu, gdy pytaliśmy go, czy za aferę Marka Wertyńskiego Plewko odejdzie z tego klubu. Ponadto, zawieszenie następuje z innego paragrafu, a więc takowe nie mogło nastąpić. Wracając do odwołania. Plewko został odwołany i przestał być członkiem partii. Nie pobierano nawet od niego składek, o czym radny poinformował na antenie Radia Kołobrzeg. Plewko natomiast złożył odwołanie od uchwały Zarządu Okręgu PiS, które rozpatrywano niemal rok.

Sprawdziliśmy, jak w statucie tej partii uregulowana jest kwestia usuwania członków. To wyłączna kompetencja zarządu okręgu, o czym stanowi art. 6 p. 2 statutu. Czy Komitet Polityczny decyduje o „skreśleniu z listy członków partii”, jak pisze Hoc? Otóż tak nie jest. O kompetencjach komitetu stanowi art. 19 statutu, ale o ich zasięgu na szeregowych członków partii nie ma ani słowa. Komitet rozpatruje odwołanie członka, którego skreślono z listy członków PiS. Za co to „wyróżnienie” spotkało Krzysztofa Plewkę? Jak pisze w uchwale Paweł Szefernaker, prezes Zarządu Okręgowego PiS w Koszalinie, tym powodem jest art. 6 ust. 1 pkt 9 statutu. Co on stanowi? „Członkostwo w PiS ustaje wskutek: naruszenia obowiązków członka PiS określonych w art. 10 niniejszego Statutu”. Art. 10 jest tak obszerny, że Plewkę można było usunąć za wszystko, a zainteresowany nawet nie dowie się dlaczego. Czy to nieprzestrzeganie postanowień statutu, czy może brak aktywności w partii. Nie nam jednak oceniać bezsens uchwał zarządu PiS i takie, a nie inne postępowanie jej członków.

Plewko został więc pozbawiony członkostwa w partii, ale nie będąc już członkiem PiS, odwołał się do Komitetu Politycznego PiS. Miał takie prawo. Dowodem na to, że Plewko do partii nie należał, jest jego twierdzenie, że odmówiono przyjęcia od niego składki członkowskiej. Plewko chciał ją zapłacić, aby nie było to argumentem przeciwko niemu. Ale jako były członek nie mógł wnieść tej opłaty i to by się zgadzało. Jak więc Komitet Polityczny mógł drugi raz usunąć radnego z szeregów partii? Wydaje się, że nie mógł, ale ten komunikat był wygodny, gdy wokół posła Czesława Hoca zaczęło się robić gorąco w związku z wpisami Plewki na forum prawicowego medium o „pałowaniu tak zwanych kobiet”. Od posła oczekiwano jakiejś reakcji. Co więcej, statutowo, Komitet Polityczny nie ma zapisanej kompetencji związanej z przywracaniem członkostwa, ani jego odbieraniem. Z decyzji komitetu, Plewko nie mógł więc utracić swojej pozycji w partii. Komitet nie dopatrzył się uchybień w działaniu Zarządu Okręgowego PiS w Koszalinie i to wszystko.

Efekt w obu przypadkach jest ten sam: Plewki nie ma w PiS. Tylko wymowa jest inna. Plewki nie ma w PiS od niemal roku. W ubiegłym tygodniu Plewko wreszcie złożył rezygnację z Klubu PiS w Radzie Miasta.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama