Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

14 czerwca 2024    |    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
14 czerwca 2024    
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

schronisko kołobrzeg

Temat budowy nowego schroniska, a właściwie jego lokalizacji, bo do budowy jeszcze daleka droga, wydaje się, stał się tematem politycznym. Świadczą o tym komentarze, najpierw prezydent Anny Mieczkowskiej, a potem starosty Tomasza Tamborskiego. Chodzi o to, że aby przy stacji benzynowej, która powstała przy ul. VI Dywizji Piechoty (na wysokości cmentarza), można było zlokalizować schronisko dla zwierząt, niezbędne jest odstępstwo ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z takim wnioskiem wystąpił inwestor. Chodziło o nowa lokalizację na działce należącej do Zieleni Miejskiej. Sprawdziliśmy dokumenty.

5 listopada b.r., z wnioskiem upoważniającym do udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych wystąpił starosta Tomasz Tamborski. 25 listopada ministerstwo rolnictwa odmówiło wydania zgody w przedmiotowej sprawie, wskazując, że w myśl obowiązujących i przywołanych przepisów, nie występuje w niej możliwość odstępstwa. Nie zgodził się z tym ani starosta, ani prezydent. W posiadanej przez nas opinii prawnej, sporządzonej przez prawników powiatu, wynika, że zastosowana procedura oraz obowiązujące prawo budowlane jednoznacznie wskazuje, że odstępstwo jest możliwe. Wskazuje również, kto może wydać organowi, w tym wypadku staroście kołobrzeskiemu, możliwość zastosowania tego odstępstwa, aby realizowana inwestycja była prowadzona legalnie.

Po konsultacjach prawnych, prezydent Anna Mieczkowska wystąpiła do ministra rolnictwa za pośrednictwem starosty kołobrzeskiego kolejny wniosek o udzielenie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych przy lokalizacji schroniska w Kołobrzegu. Pismo nosi datę 7 grudnia. Na te podstawie, po przeanalizowaniu sytuacji, starosta przekazał ten wniosek do rozpatrzenia przez ministra. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Powyżej zaprezentowaliśmy stan faktyczny. Skoro miasto chce lokalizować schronisko na działce należącej do miejskiej spółki i zna procedury stosowane w tej sprawie, więcej, samo się do nich stosuje. Zadziwiające są zatem wypowiedzi Anny Mieczkowskiej, w której wskazuje ona: - Jeśli pan starosta nie wyda nam takiej decyzji, nie zgodzi się na odstępstwo, no to wtedy będziemy zastanawiali się, będziemy prowadzili dialog z mieszkańcami o innej lokalizacji - mówiła w Radio Kołobrzeg Anna Mieczkowska. Tyle, że w kwestii odstępstwa decyduje minister, nie starosta. Być może całej sprawy w ogóle by nie było, gdyby gmina Miasto Kołobrzeg nie zwlekała wiele lat z tą inwestycją. Mówiło się o niej wiele razy, aż wreszcie w sąsiedztwie powstała stacja paliw, a przepis stanowi, że minimalna odległość schroniska od siedzib ludzkich i innych obiektów to 150 metrów. Stąd powstał problem faktu, że plany miasta po prostu się zdezaktualizowały, a teraz trzeba uzyskać zgodę na odstępstwo - bo takowa w prawie jest możliwa.

Fot. archiwum

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama