Few Clouds

12°C

Kołobrzeg

14 czerwca 2024    |    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
14 czerwca 2024    
    Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

sanepid kołobrzeg

Napisaliśmy dziś artykuł poświęcony biuletynowi informacji publicznej, prowadzony przez kołobrzeski Sanepid (przeczytaj). Brakuje w nim wielu wymaganych prawem informacji, więcej, są dane nieaktualne. Skontaktowała się z naszą redakcją rzecznik prasowa Sanepidu - Lidia Komers. Okazało się, że poinformowaliśmy o nieaktualnym biuletynie tej jednostki, bo od grudnia, ma ona nowy. W artykule system zamieścił link do strony głównej, gdzie faktycznie znajduje się informacja, że jest to serwis nieaktualny. Natomiast my, a także inni dziennikarze, korzystaliśmy z poszczególnych podstron, które mamy w ulubionych. Na pozostałych podstronach takiej klauzuli nie ma. Gdybyśmy ją zauważyli, w ogóle byśmy o tym nie pisali.

Ponieważ pani rzecznik, zamiast poinformować nas, że lepiej oznakuje stary BIP, zaczęła nam mówić o niestaranności i niesprawdzeniu informacji (na nic zdały się informacje, że ten sam problem mają klienci Sanepidu, którzy zgłosili nam temat), postanowiliśmy przyjrzeć się nowemu biuletynowi (zobacz). Jedyną różnicą pomiędzy starym, a nowym BIP, jest to, że jest na nim aktualne nazwisko osoby pełniącej obowiązki dyrektora Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Kołobrzegu. O tym, co na takiej stronie znajdować się powinno, stanowi ustawa o dostępie do informacji publicznej, rozporządzenia i wyroki NSA. Sprawdzamy w miarę regularnie BIP-y różnych instytucji i staramy się, aby faktycznie umożliwiały one realny dostęp obywateli do informacji o danych organizacjach. BIP kołobrzeskiego Sanepidu, moim zdaniem, do takowych nie należy. Jakie to są informacje? Tak w skrócie w wypisie z ustawy (art. 6 w zw. z art. 7 i 8 ustawy o dostępie):
"a) statusie prawnym lub formie prawnej,
b) organizacji,
c) przedmiocie działalności i kompetencjach,
d) organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach,
e) strukturze własnościowej podmiotów, o których mowa w art.4 ust.1 pkt3–5,
f) majątku, którym dysponują;
- zasadach funkcjonowania podmiotów, o których mowa w art.4 ust.1, w tym o:
a) trybie działania władz publicznych i ich jednostek organizacyjnych,
b) trybie działania państwowych osób prawnych i osób prawnych samorządu terytorialnego w zakresie wykonywania zadań publicznych i ich działalności w ramach gospodarki budżetowej i pozabudżetowej,
c) sposobach stanowienia aktów publicznoprawnych,
d) sposobach przyjmowania i załatwiania spraw,
e) stanie przyjmowanych spraw, kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania,
f) prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach oraz o sposobach i zasadach udostępniania danych w nich zawartych,
g) naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska, w zakresie określonym w przepisach odrębnych;
- dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających,
- majątku podmiotów, o których mowa w art.4 ust.1 pkt5, pochodzącym z zadysponowania majątkiem, o którym mowa w lit.a–c, oraz pożytkach z tego majątku i jego obciążeniach".

Jednostka powinna podać swoje numery telefonów i adresy korespondencyjne, w tym adresy poczty elektronicznej, o kierowniczych stanowiskach w jednostce nie wspominając. Powyższego, w moim przekonaniu, nie spełnia podanie telefonu rządowej infolinii. Pani Lidia Komers może być zadowolona ze swojej nowej strony, szkoda, że nie ma na niej niemal żadnych pożytecznych dla obywatela informacji z działalności z jednostki, w której jest zatrudniona.

Robert Dziemba

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama