Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

regaty kołobrzeg

3 sierpnia na kołobrzeskiej Plaży Zachodniej odbyła się III edycja regat Planet Baltic SUP Race, organizowanych przez Akademię Sportów Wodnych mksailing.pl. Pogoda, jak na zamówienie, po deszczowym początku tygodnia, zmieniła się w słoneczny i ciepły weekend. Brak wiatru i płaskie morze stanowiły scenę, na której rozegrały się trzecie w historii Kołobrzegu regaty na deskach SUP.

Sędziowską pieczę nad regatami sprawował Marek Rowiński, który swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera Planet Baltic Sup Race po raz drugi. Po odprawie bezpieczeństwa,
z dokładnością sędziowskiego zegarka rozpoczęły się biegi w dwóch grupach zawodników (PRO i Amatorskiej), na trasach o długości około 800m w kształcie litery U (sprint)
i M (wyścig techniczny), gdzie jednym z elementów było obiegniecie flagi stojącej na plaży.

Po tych konkurencjach rozegrany został kultowy już kołobrzeski downwind na dystansie około 3 km (od boi KOŁ do Plaży Zachodniej) oraz pierwszy raz w Polsce sztafeta damsko-męska. W kategorii Pań PRO tytułu broniła Małgorzata Cieplińska, której dominacja rysowała się od początku zawodów. W tym samym stylu debiutował na PBSR Patryk Kowalski, który wygrał wszystkie biegi. Podczas regat Planet Baltic SUP Race  rozegrany został wyścig GRAND PRIX Polish SUP Tour - cyklu imprez, które zostały rozegrane w Wałczu, Pamiątkowie i Kołobrzegu pod wspólnym znakiem PST 2019. Wystartować w nim mogli tylko zawodnicy, którzy brali udział w 3 imprezach organizowanych w ramach cyklu. Na starcie stanęło sześciu zawodników (4 mężczyzn i 2 kobiety). Tu  również prym wiedli Małgorzata Cieplińska i Patryk Kowalski, którzy stali się pierwszymi w historii cyklu Polish SUP Tour zwycięzcami Grand Prix. W ten sposób na polskiej scenie zawodów na deskach Stand Up Paddle zadebiutował cykl regat, które w przyszłości mogą wyłonić profesjonalną kadrę Polski na zawody międzynarodowe.

Po zakończeniu regat nastąpiło wręczenie nagród  i oficjalne zakończenie III edycji Planet Baltic Sup Race 2019, które odbyło się w Marinie Solnej w Kołobrzegu. Bardzo ważnym elementem regat, choć może nie tak widowiskowym jak same wyścigi, było bezpieczeństwo startujących. Tu ogromne podziękowania dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, która reprezentowana była przez ratowników Brzegowej Stacji Ratownictwa w Kołobrzegu.

Głównym Partnerem PBSR 2019 była firma Burco Development – Rogowo Pearl. Partnerem Grand Prix PST Fundacja Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej G.Gerlach – zegarki polskie. Parterami regat byli: Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg, Hotel New Skanpol, Baltica Wear, Kixtone Event Technology, Dolina Charlotty Resort & Spa, Gmina Miasto Kołobrzeg, On Lemon Polska, SUPBro Paddle Boards, MOSiR Kołobrzeg, Vionelli, Malinne, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Magazyn Wślizgu! oraz portal supsurfer.pl.