29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Otrzymaliśmy od Mariana Sieradzkiego, burmistrza Gościna, list otwarty skierowany do rad poszczególnych gmin powiatu kołobrzeskiego i Rady Gminy Sławoborze.

Szanowni Radni Gmin Powiatu kołobrzeskiego oraz Gminy Sławoborze

Prezydent Miasta Kołobrzeg oraz Wójtowie Gmin przedkładają Państwu do uchwalenia propozycje nowego Porozumienia międzygminnego w sprawie ustalenia taryf na wodę i ścieki obejmującego również Gminę Gościno.

Burmistrz Gościna chciałby Państwa poinformować, że infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna Spółki stanowi jeden niepodzielny "organizm" a ustalane przez Spółkę taryfy muszą być wspólne dla wszystkich Gmin - Wspólników. Taka była idea udziału we wspólnym Projekcie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty realizowanym w ramach Funduszu Spójności i ściśle została określona w Studium Wykonalności do tego Projektu. Brak Gminy Gościno w tym porozumieniu jest zaprzeczeniem tej idei, ale również stanowi pewnego rodzaju wykluczenie mieszkańców naszej gminy ze wspólnoty samorządowej rejonu kołobrzeskiego.

Stoimy przed sprawdzianem naszej solidarności, tj. wyrażenia Państwa zgody na przyjęcie Gminy Gościno do nowego porozumienia międzygminnego, które definitywnie zakończyłoby niepotrzebne spory a mieszkańcom gminy Gościno zapewniło takie same prawa w korzystaniu ze wspólnie wybudowanej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Proponowane Porozumienie jest analogiczne do poprzedniego i nie jest przeciwko którejkolwiek gminie ani kosztem innej gminy.

Po wielu latach sporów, również sądowych, musimy zrozumieć, że nasze sprawy powinniśmy załatwiać  poprzez rozmowy we własnym gronie. Właściwe relacje w Spółce należy kształtować z wzajemnym poszanowaniem zdań i stanowisk, również tych "małych" wspólników. Od chwili objęcia udziałów w Spółce stoję na stanowisku, że Spółka MWiK  działająca wyłącznie na rzecz naszych mieszkańców ma podstawowy cel: dostarczenie wody i odbiór ścieków po jak najniższych cenach, a nie osiągniecie maksymalnego zysku.

Taka misja Spółki stanowi nie tylko o polepszeniu jakości życia mieszkańców ale również o dalszym rozwoju regionu kołobrzeskiego.  Niestety w ostatnich  trzech latach Spółka osiągała nadmierne zyski, w sumie ponad 20 mln brutto (łącznie z zapłaconym podatkiem).
Jako Wspólnicy winniśmy zatem skupić się na lepszym zarządzaniu Spółką i zmusić Zarząd lepszej i efektywniejszej pracy na rzecz mieszkańców wszystkich naszych gmin oraz do respektowania praw wszystkich Wspólników.

Zwracam się zatem do Państwa z gorącą prośbą o podjęcie uchwał mających na celu nowe Porozumienie międzygminne.

Gościno, 21.03.2017 r.