28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Ciekawostka z GościnaSzkoda, że gmina Gościno nie włożyła więcej starań w promocję niezwykle ciekawej publikacji, jaką jest książka Mieczysława Bernasia pt. "Na gościńskim szlaku".

Mieczysław Bernaś to historyk i nauczyciel mieszkający w Gościnie. To już druga jego publikacja poświęcona tematyce Gościna, poszerzona i świetnie wydana. Okazją do tego było 25 lat samorządu terytorialnego w Polsce. Na podkreślenie w ogóle zasługuje fakt, że ktoś z taką pasją interesuje się historią lokalną, a w sumie przecież historią wiejską, a po drugie, że potrafi o niej tak ciekawie pisać. Nie ma co ukrywać, że historia osiedli czy wiosek, nie jest tak porywająca jak historia miast, mieszkającej tam inteligencji, inwestycji i katastrof. Tak jednak do końca nie jest - po prostu - życie na pomorskiej prowincji biegło inaczej i trzeba się z tym pogodzić.

To właśnie te historie w ujęciu gminy Gościno opisał Mieczysław Bernaś. Trzeba przyznać, że wyszło mu to lepiej, niż Volackowi w jego pracy "Das Kolberger Land". Może dlatego, że nie mamy tu do czynienia z językiem naukowym, ale z językiem nauczyciela i jego opowieścią. Autor opisuje dzieje Gościna i okolicznych miejscowości, zarówno z punktu widzenia niemieckich, jak i polskich mieszkańców. Oddziela fakty od legend, nie umieszczając ich w bieżącej narracji. Podoba mi się historyczne studium komunikacyjne gminy, bo nie jest to często spotykany temat, za to myślę - ważny dla społeczności lokalnej. Autor omawia miejscowe nazewnictwo, ciekawe postaci historyczne, zabytki, a także najciekawsze wydarzenia. Jeśli idzie o te ostatnie, to mogą one budzić zdumienie czytelnika, ale uważam, że świadczy to o dobrej znajomości tematu przez autora. Pierwsze wydarzenie to przejazd przez Gościno zespołu kartografów wraz z Elihardem Lubinusem, autorem mapy Pomorza Zachodniego, co miało miejsce w 1612 roku. Drugie, to przejazd elektora brandenburskiego Fryderyka III w 1690 roku. Trzecie, to otwarcie linii wąskotorowej na trasie Kołobrzeg-Gościno-Rymań w 1895 roku. Czwartym wydarzeniem jest wizyta Edwarda Gierka w Gościnie w 1975 roku, a piąte, to nadanie praw miejskich Gościnu w 2011 roku. Trochę niedosytu pozostawia kwestia działań wojennych w Gościnie w 1945 roku. Za to jeśli idzie o okres PRL, mamy nie tylko rzeczowy opis ważniejszych wydarzeń, ale także wiele wspomnień mieszkańców.

W książce widać turystyczną pasję autora. Ma to swoje zalety, bo praca sama z siebie zachęca do zwiedzania opisanych miejsc. Przyciągają także ilustracje, dokumentujące wydarzenia, ale nie tylko. Przykładem niech będzie samolot Lufthansy przelatujący nad Gościnem. Książka warta polecenia, niestety, nie można nabyć jej w księgarni.

Robert Dziemba

Ciekawostka z Gościna