28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

informacje kołobrzeg, wystawa, ustronieJuż 20 lat minęło od pierwszej edycji konkursu plastycznego „Mój Dom, Moja Ojczyzna, Moja Europa”. Z roku na rok, konkurs jest coraz bardziej popularny.

Nie bez znaczenia określony został również pierwszy termin wystawy na dzień 11 listopada 1993 r., w dniu kojarzącym się nam Polakom z niepodległością i wolnością, z historią i teraźniejszością. Konkurs i wystawa stały się mocnym akcentem wspomagającym nauczycieli, uczniów i rodziców ustrońskiej szkoły w wypełnianiu odpowiedzialnego zadania, jakim jest kształtowanie właściwych postaw umiłowania Ojczyzny. „Konkurs był, jest i będzie. Przez 20 lat zmieniały się potrzeby naszych artystów, ich wrażliwość na piękno otaczającego świata, wizja ziemi ojczystej, uczucia. Zmienił się również wizerunek konkursu, nazwa i termin jego rozstrzygnięcia w związku z zachodzącymi w świecie zmianami m.in. wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej” – mówiła w przemówieniu Mariola Ostrowska – Dyrektor Zespołu Szkół, wprowadzając uczestników imprezy w uroczysty, patriotyczny nastrój. Po kilku latach przeobrażeń, konkurs nosi nazwę „Mój Dom. Moja Ojczyzna. Moja Europa” a jego rozstrzygnięcie następuje zgodnie z charakterem konkursu w dzień ważny dla wszystkich Polaków, mianowicie w rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Swoje zainteresowanie sztuką młodzi artyści z Zespołu Szkół przekazali także uczniom z zaprzyjaźnionych gmin niemieckich, miasta Ustroń oraz szkół i przedszkoli powiatu kołobrzeskiego. Stąd popularność konkursu z roku na rok rośnie, co pokazuje liczba zgłaszanych do konkursu prac plastycznych.

W jubileuszowej edycji Komisja w składzie: Barbara Sobczyk – Ruchniewicz, Elżbieta Adamczyk, Ewa Bielec, Grażyna Dymańska i Danuta Lewosińska oceniła ponad 200 prac, przyznając nagrody i wyróżnienia niżej wymienionym uczniom:
Kategoria klasa „0”
Nagrodzeni: Martyna Basarab, Nikola Małyszewicz, Wiktoria Wruck
Wyróżnieni: Amelia Knieć, Alicja Szubert, Joanna Nawrocka

Kategoria klasy I-III
Nagrodzeni: Aleksandra Sałach, Aniela Szklarska, Angelika Wiśniewska
Wyróżnieni: Aniela Szklarska, Aleksandra Sałach, Kaja Sola, Sara Sochacka, Julia Hasse

Kategoria klasy IV-VI
Nagrodzeni: Rozalia Warzecha SP nr 1 Ustroń, Paulina Piechaczek SP nr 1 Ustroń, Michał Bolechowski
Wyróżnieni: Dominika Skowrońska, Weronika Mynarz SP nr 1 Ustroń, Martyna Nowak, Agata Karolonek SP nr 1 Ustroń, Zofia Haratyk, Monika Stańczyk, Paulina Wierzbicka

Kategoria klasy I-III gimnazjum
Nagrodzeni: Jędrzej Grzesik, Klara Krakowska, Krzysztof Kordys
Wyróżnieni: Michalina Grzywnowicz, Grzegorz Sianos, Oliwia Szostak, Jędrzej Grzesik, Kacper Kropielnicki Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano nagrody w kategorii „Osobowość artystyczna” , dla osób które swoją twórczością na trwałe wpisały się w historię konkursu i w dalszym ciągu pielęgnują swoje artystyczne pasje. Nagrody ufundowała i wręczyła osobiście p. Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego, która objęła Patronatem Honorowym tegoroczną wystawę.
Nagrody otrzymali: Sonia Ginelli, Anna Wójcik, Karolina Kosmala.

Jubileuszowa uroczystość była także okazją do wręczenia Honorowych Pierścieni Herbowych Gminy Ustronie Morskie za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji i oświaty. Decyzją wójta gminy Ustronie Morskie – Jerzego Kołakowskiego, te prestiżowe wyróżnienia otrzymały w tym roku: Elżbieta Graczyk – nauczycielka z ponad 40 letnim stażem pracy w ustrońskiej szkole i Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ustroniu Morskim, oraz Mariola Ostrowska –Dyrektor Zespołu Szkół w Ustroniu Morskim.

Organizatorzy tegorocznej uroczystości, wręczyli również symboliczne statuetki , które trafiły do rąk, sponsorów i osób zaangażowanych w organizację wystawy.

Wręczanie nagród, oraz wyróżnień uatrakcyjniały swoimi występami przedszkolaki z ustrońskiego przedszkola oraz artyści ze Strażackiej Orkiestry Dętej „MORKA”.

informacje kołobrzeg, wystawa, ustronie