28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

ustronie morskie szczepienia nagroda marszałek geblewicz borkowska

Około 70 tys. mieszkańców Pomorza Zachodniego zaszczepiło się w trakcie trwania konkursu Marszałka Województwa „Zachodniopomorski Lider Szczepień”. Choszczno, Pełczyce, Świdwin i Ustronie Morskie – to właśnie w tych gminach od 27 lipca do 31 sierpnia br. poziom wyszczepienia osiągnął najwyższy wskaźnik. W nagrodę lokalne samorządy otrzymały od Urzędu Marszałkowskiego po 100 tys. zł. Zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczono symboliczne czeki. Uroczystość, która odbyła się w środę, 15 września 2021 roku w Szczecinie, była także okazją do zaprezentowania przez ekspertów prognoz pandemicznych dla regionu na najbliższy okres.

Celem konkursu było przekonanie mieszkańców do szczepień jako skutecznej metody w walce z COViD-19.

Warto się zaszczepić, by zdążyć przed kolejną falą pandemii. W akcję promocji szczepie w regionie zaangażowani jesteśmy od początku. Sytuacja nie jest łatwa, bo tempo szczepień wyraźnie spowolniło. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ale musimy zaufać epidemiologom. Obecnie na Pomorzu Zachodnim poziom zaszczepienia sięgnął prawie 50%. Przed nami wiele wspólnej pracy. Chcemy nadal współpracować z lokalnymi samorządami, z sołectwami. M.in. planujemy przygotować akcję dla 1700 sołtysów – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Wyróżnienia w zakończonym właśnie konkursie trafiły do gmin, które w okresie od ogłoszenia plebiscytu 27 lipca do końca sierpnia br. osiągnęły najwyższy wzrost wskaźnika wyszczepienia. Dane zebrano ze strony poświęconej szczepieniom: www.gov.pl (zakładka: szczepienia gmin), gdzie codziennie publikowane są aktualne zestawienia dotyczące szczepień.

W kategorii do 4,5 tys. mieszkańców najlepszy wynik zanotowano w gminie Ustronie Morskie, gdzie poziom wyszczepienia wzrósł o blisko 10% z 54,60% do ponad 64%.

Dziękuje lekarzom za wyjaśnienia dotyczące COViD-19 oraz mieszkańcom, że z taką odpowiedzialnością podeszli do pandemii koronawirusa – powiedziała wójt Ustronia Morskiego Bernadeta Borkowska.
 Obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 19 mln osób, co stanowi około 50% ludności. Na Pomorzu Zachodnim – liczącym 1,7 mln mieszkańców – zaszczepionych podwójną dawką jest blisko 790  tys. osób, co stanowi około 47% ogółu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Koronawirus jest czymś nowym niosącym poważne powikłania, jak choćby zapalenie mięśnia sercowego. Niestety nie ma jeszcze skutecznego leku na COViD-19, zatem jedyną alternatywą jest szczepienie – przekonywała kierownik Zespołu Kontroli Zakażeń w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie dr Joanna Jursa-Kulesza.

Aktualnie w województwie zachodniopomorskim najwyższy odsetek zaszczepionych osób notuje się w gminie Ustronie Morskie – ponad 66%, najniższy w gminie wiejskiej Sławno – 37,8%.