Few Clouds

27°C

Kołobrzeg

16 sierpnia 2022    |    Imieniny: Nora, Joachim, Roch
16 sierpnia 2022    
    Imieniny: Nora, Joachim, Roch

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

OSP świętowało 70-lecieOchotniczej Straży Pożarnej w Ustroniu Morskim stuknęło 70 lat. Z tej okazji, w gminie odbyły się uroczystości, podczas których doceniono zasłużonych dla pożarnictwa.


 OSP Ustronie Morskie powstało w 1946 roku. Jednostkę założyli: Domin Cholecki, Józef Jaśkiewicz, Marian Zawada, Matysek i Rutkowski. Jak wszystko na Ziemiach Odzyskanych, tak i ochotnicza straż powstawała w sposób improwizowany. Nie było wozu strażackiego. Pozyskano go z wojskowego demobilu, a był nim amerykański Dodge z programu Lend-Lease, złożony zresztą ze zdobywanych części. Rozwój straży nastąpił dopiero pod koniec lat 60-tych, gdy OSP Ustronie otrzymało nowy wóz gaśniczy, a w latach 1978-85 trwała akcja związana z budową remizy. Wówczas też przekazano strażakom 12-letniego jelcza.

W 1995 roku OSP Ustronie znalazło się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Od 2004 roku we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury działa orkiestra "Morka". W 2014 roku w ustrońskiej remizie powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w celu dokonania zmiany ustawy o ochronie przeciw pożarowej, tak aby zapewnić  strażakom niezawodowym, którzy ucierpieli w związku z prowadzonymi działaniami ratowniczymi lub ćwiczeniami , zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne na okres niezdolności do pracy. Ustawę zmieniono dzięki ogólnopolskiemu poparciu i zrozumieniu parlamentarzystów, ale wszystko zaczęło się w Ustroniu Morskim.

OSP świętowało 70-lecie
OSP świętowało 70-lecie
OSP świętowało 70-lecie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama