Overcast Clouds

10°C

Kołobrzeg

25 września 2022    |    Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
25 września 2022    
    Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Bursztyn Polskiej EnergetykiZaszczyty i sławę po raz kolejny przynosi gminie farma fotowoltaiczna w Ustroniu Morskim. Nowatorska inwestycja, która powstała na byłym składowisku odpadów została zauważona przez ogólnopolskich  ekspertów w dziedzinie energetyki.


Kapituła, którą stanowiła m.in. Rada Programowa Europejskiego Centrum Biznesu, Minister Energetyki, przedstawiciele Związku Miast i Gmin Morskich, oraz samorządowcy z woj. pomorskiego docenilła nasz wkład w propagowanie ekorozwoju oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie zagospodarowania terenu. „Pierwszy raz w historii plebiscytu postanowiliśmy przyznać  statuetkę BURSZTYN POLSKIEJ ENERGETYKI w kategorii: INNOWACYJNA GMINA . Wcześniej wyróżnienia te trafiały tylko w ręce osób fizycznych i firm”– mówi Małgorzata Różańska wiceprezes Europejskiego Centrum Biznesu. Satysfakcji z otrzymanej nagrody nie kryje też wójt gminy Jerzy Kołakowski: To dla nas piękne wyróżnienie, a do tego tym bardziej cenne, bo przyznane przez obiektywne gremium profesjonalistów” – dodaje wójt.

Uroczystość wręczenia statuetki odbędzie się podczas IV Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego,  który odbędzie się w dniach 20 – 21 kwietnia br. w Gdańsku.

Farma fotowoltaiczna w Ustroniu Morskim  to pierwsza w Polsce naziemna farma fotowoltaiczna o mocy około 1 MW, która powstała na terenie byłego wysypiska śmieci. Farma składa się z 3820 paneli słonecznych rozmieszonych w 22 rzędach, skierowanych powierzchnią czynną dokładnie w stronę południa pod kątem 35 stopni. Odstępy między rzędami wynoszą 11,4 m, a działka na której zlokalizowano inwestycję liczy 2,2 ha (co daje powierzchnię 3 boisk piłkarskich). Konstrukcje wsporcze pod panele fotowoltaiczne składają się z metalowych pionowych profili nośnych przykręcanych do płyt betonowych, oraz aluminiowych ram poziomych.

Elektrownia działa na zasadzie konwersji w elemencie półprzewodnikowym energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Energia spływa z paneli do inwerterów, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny,  a następnie przez linie ŚN przesyłany jest do sieci energetycznej.

Budowa farmy rozpoczęła się w kwietniu 2014 r. i zakończyła 31 grudnia 2014. Oficjalne otwarcie miało miejsce 15 maja 2015 r. Do jej zarządzania powołano  spółkę z o.o. -  Gminna Energia Ustronie Morskie. Obiekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 w kwocie 2.640.000,00 zł. Jego łączna wartość wyniosła 6.150.000,00 zł, z czego 2,58 mln zł przeznaczone zostało na rekultywację terenu.

Tekst: Gmina Ustronie Morskie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama