Overcast Clouds

10°C

Kołobrzeg

3 marca 2024    |    Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan
3 marca 2024    
    Imieniny: Kunegunda, Maryna, Tycjan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Niemal 5 lat trwają podchody w sprawie lokalizacji w Siemyślu wielkiej fermy na niemal 2 tysiące świń. Protestują mieszkańcy, bojący się smrodu i utraty pieniędzy.


Temat został poruszony przez jednego ze słuchaczy w audycji "Rozmowy z widokiem na ratusz" w Radio Kołobrzeg. Od 2006 roku trwa bój toczony przez spółkę "Karolówek" z Gorawina, która walczy o budowę fermy hodowlanej na 1980 stanowisk dla świń i ciężarze powyżej 30 kilogramów z podziemnym zbiornikiem na przechowywanie gnojowicy o pojemności 2772 metrów sześciennych. Firma chce realizować wielką inwestycję, ale nie chcą jej w gminie mieszkańcy, którzy mają poważne wątpliwości co do jej wpływu na ich codzienne życie.

- Przeprowadziłem się 8 lat temu do Siemyśla, bo uciekałem z kołobrzeskiego zgiełku i bałaganu - mówi pan Andrzej. - Przez myśl mi nie przeszło, że ktoś pod naszymi oknami będzie chciał wybudować świniarnię na 2 tysiące świń! To jakaś paranoja! Nawet gdybym chciał się stąd wyprowadzić, to nikt ode mnie nie kupi działki, no chyba że jakiś samobójca. Wszędzie te fermy się krytykuje, ludzie mają pretensje, w Mielnie, Sarbinowie, bo śmierdzi. A nam wprost się mówi, że na kilkudziesięciu hektarach przez 3/4 roku będzie gnojowica wylewana. Tu ktoś się czegoś naprawdę nawąchał, tylko nie wiadomo czego!

- Mamy problem z tą fermą - mówi wójt Gminy Siemyśl - Marek Dołkowski. - To sprawa, którą odziedziczyłem po moim poprzedniku, ciągnąca się w trybie administracyjnym i w sądzie. Sprawa jest złożona, ale wydźwięk ze strony mieszkańców jest jednoznaczny: ludzie tu tego nie chcą. Trudno im się też dziwić. Od szkoły w linii prostej ta ferma będzie zlokalizowana jakieś 2 kilometry. To raczej nie jest dobry pomysł.

- To jest inwestycja rolnicza na terenie rolniczym - odbija piłeczkę Zenon Malinowski, były wójt Gminy Siemyśl. - W świetle przepisów, tam nie została zmieniona właściwość działki. Ja w tej sprawie w żaden sposób nie mogłem się sprzeciwić. W starym palnie w tym miejscu była przewidziana ferma trzody chlewnej. Zmienił się właściciel terenu, wystąpił o warunki zabudowy i jeśli spełni warunki stawiane przepisami to nie nie można tego zablokować.

Zenon Malinowski wyjaśnia, że ferma nic gminie nie daje: nie przynosi podatków, nie stworzy wielu miejsc pracy, tak bardzo niezbędnych gminie. Jego zdaniem mieszkańcy mają rację, ale niewiele z tym dało się zrobić. - Ja dla takich polityków jak ten pan były wójt mam dobrą radę: w wyborach wszystko jest możliwe, chcą budować most gdzie nie ma rzeki, a tak naprawdę nic dla nich nie jest możliwe. I dlatego potem ludzie na nich nie głosują - ostrzega pan Andrzej. Tyle, że taka złość nic nie zmieni. Jak sprawa potoczy się nie po jego myśli, a także innych mieszkańców, świnki będą go budziły i świnki kwikną mu na dobranoc. A nawet jak tego nie będzie słychać, to jak zawieje wiatr, którego podobno tu nie brakuje, to poczuje, że prosiaczek ma się dobrze. - Zastanawiam się, czy nam dołożą do zakupu masek gazowych - żartuje ponuro pan Andrzej.

O ile powodów naszemu rozmówcy do zmartwienia nie brakuje, o tyle humor dopisuje zapewne Zenonowi Malinowskiemu. Nasze sprawdzone źródła informują, że miasto przystąpiło do zmiany statutu Zieleni Miejskiej. Ma tam powstać wieloosobowy zarząd, w którym Malinowski ma pełnić funkcję wiceprezesa. Być może dla niego nic się nie zmieni. W Kołobrzegu jest problem ze spalarnią i biogazownią. W "śmierdzących" tematach ktoś tu nie ma szczęścia...

Fot. Zumi.pl

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama