28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

terlecki,rymańNasza czytelniczka nadesłała nam tekst, że w gminie Rymań są dziesiątki bezpańskich psów. Tyle, że w Rymaniu i okolicach nikt nic o tym nie wie.

Tekst pochodził z portalu "e-kg.pl". Czytamy w nim, że gmina jest głucha na problemy zwierząt, nie pomaga w karmieniu kotów, biegają tam hordy bezpańskich psów, które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców. Co więcej, wójt zlewa dziennikarzy, a ci nie mogą się z nim skontaktować. Temat psów zagryzających mieszkańców jest idealny dla takiego portalu jak nasz, szukającego taniej sensacji.

Wójt faktycznie nie odbierał telefonów, ale napisaliśmy smsa z prośbą o kontakt. Terlecki oddzwonił i umówił się na spotkanie. Wyznaczyliśmy termin i pojechaliśmy do urzędu. W drodze zatrzymaliśmy się w kilku miejscach pytając o przypadki bezpańskich psów, pogryzienia, wściekliznę i inne. Nic. Nawet pani, która twierdziła, że wójt mało robi, psów bezpańskich nie widziała.

Co ciekawe, temat bezpańskich psów zna wójt. Okazuje się, że jest jeden bezdomny pies, kundelek. Pytamy o pogryzienia i okazuje się, że też są, a właściwie były i nie pogryzienia, a pogryzienie. Jedno, w dodatku dwa miesiące temu. - Pies starł się z innym psem, którego wyprowadzała mieszkanka gminy. Tę sprawę badała straż gminna. Jest świadek tego zdarzenia, który widział, jak pies ugryzł kobietę, tyle, że to był jej pies. Ale nie zlekceważyłem tej sprawy, poleciłem odłowić czworonoga, ale jest tak sprytny, że siatka to za mało. Próbowaliśmy go uśpić i przewieźć do kojca, ale specjalista powiedział, że tak małemu psu nie poda większej dawki, bo może się nie wybudzić. Stwierdziliśmy, że nie zabijemy psa, bo się tak nie godzi - opowiada Terlecki.

W sierpniu b.r., gmina podpisała porozumienie z ośrodkiem MONAR w Kamieniu Rymańskim. Na terenie ośrodka znajduje się specjalistyczny kojec, a ośrodek opiekuje się bezdomnymi i chorymi zwierzętami. Prowadzony jest również program adopcji zwierząt.

A co z kotami? - Temat kotów jest mi również dobrze znany. Na początku karmiliśmy koty, ale potem pojawiły się problemy. Mieszkańcy zaczęli zwracać uwagę, że karma bywa mokra i koty nie powinny jej jeść. Pojawiły się jednak głosy, że koty mają właścicieli, a gmina dokarmia prywatne zwierzęta. Ponieważ są zastrzeżenia do jakości jedzenia, zastanawiamy się, jak to rozwiązać, ale nie jesteśmy w stanie otworzyć stołówki dla zwierząt. Chcieliśmy zabrać zwierzęta do schroniska, ale to też nie jest łatwe, bo jeśli te koty mają właścicieli, a one jedynie sobie spacerują bez dozoru właściciela, to zamiast karmy dla kotów przyjedzie pan zapytać mnie, dlaczego gmina ukradła kota 6-letniej Ali - komentuje wójt.

Problemem jest również fakt, że koty dość szybko się rozmnażają. W innych gminach prowadzi się program sterylizacji bezdomnych kotów, ale jak mówi wójt, trzeba mieć pewność, że koty są bezdomne. - Podejdziemy do tego tematu kompleksowo, ale muszą to zaakceptować mieszkańcy i miłośnicy zwierząt - mówi wójt. W sklepie osiedlowym na temat dokarmiania kotów patrzą jednak inaczej: - W du...ch się poprzewracało. Ludzie nie mają co do garnka wsadzić a tu "Whiskas" mamy kupować z podatkowych pieniędzy? - komentuje nasze pytanie młody rolnik. On z półki wybrał coś mocniejszego...

terlecki,rymań