28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

informacje kołobrzeg, gimnajzum,rymańKrótkie wspomnienie z ostatnich uroczystości, podczas których Gimnazjum w Rymaniu otrzymało imię wielkiego bohatera: Tadeusza Kościuszki.

24 marca 2014 r. zapisze się w dziejach szkoły jako jeden z najważniejszych dni. W 220. rocznicę historycznej przysięgi Narodowi i Ojczyźnie, którą złożył Tadeusz Kościuszko na Krakowskim Rynku, nastąpiło oficjalne nadanie Gimnazjum w Rymaniu imienia Tadeusza Kościuszki oraz wręczenie sztandaru.

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe z okolicznych szkół, zaproszeni goście oraz społeczność ZSP w Rymaniu. Ceremonia  rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów oraz odśpiewania hymnu państwowego. Następnie Henryk Gromek, dyrektor Zespołu Szkół powitał wszystkich zebranych, dziękując jednocześnie za przybycie. Ponadto przedstawił okoliczności związane z przygotowaniami do uroczystości nadania imienia, przybliżył sylwetkę patrona, podkreślając jego system wartości aktualny w dzisiejszych czasach. Dyrektor Szkoły nawiązał również do historii szkoły, podkreślił jej dorobek i znaczenie w środowisku, przypomniał liczne sukcesy młodzieży i nauczycieli.

Uroczystego aktu nadania imienia dokonał Mirosław Ekiert – przewodniczący Rady Gminy Rymań,  odczytując stosowną uchwałę. Następnie na prośbę Rady Rodziców, ksiądz proboszcz Krzysztof Kempa poświęcił sztandar, obejmując modlitwą wszystkich zebranych, a w szczególności całą społeczność szkolną.

Na pamiątkę uroczystości oraz w dowód wdzięczności za ufundowanie sztandaru i wszelką pomoc na rzecz szkoły poproszono fundatorów i przyjaciół szkoły o umieszczenie na drzewcu sztandaru pamiątkowych gwoździ i wpis do kroniki. Wśród uhonorowanych byli:
- Mirosław Terlecki – wójt gminy Rymań;
- Rada Rodziców ZSP w Rymaniu;
- Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie;
- Anna Mieczkowska – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego;
- Firma „Florex” w Rymaniu.

W dalszej kolejności programu Rada Rodziców wręczyła sztandar wójtowi gminy Rymań, następnie przekazano go dyrektorowi Szkoły i ostatecznie powierzono szkolnemu pocztowi sztandarowemu. Uroczystego przekazania sztandaru dopełniło ślubowanie gimnazjalistów.

Następnym punktem uroczystości były przemówienia zaproszonych gości. Głos zabrali m.in.:
- Anna Mieczkowska – członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego;
- Tomasz Tamborski – starosta powiatu kołobrzeskiego;
- Mirosław Terlecki – wójt gminy Rymań;
- Jolanta Kożuszek – dyrektor Pomorskiego Banku Spółdzielczego w Rymaniu.

Zaproszeni Goście gratulowali wyboru Tadeusza Kościuszki na patrona szkoły, życzyli wielu sukcesów i rozkwitu szkoły, a na pamiątkę wręczali przepiękne upominki.

Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów, którzy w sposób wzruszający i jednocześnie dostojny przedstawili postać patrona.

Uroczystość nadania imienia to niezwykłe przedsięwzięcie, które było możliwe tylko dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu wielu osób. Z dumą i radością patrzyliśmy na naszą młodzież, która pokonując trudy przygotowań i prób, zdała jeden z wielu ważnych egzaminów młodzieńczego życia – z odpowiedzialności. Wyśmienicie prezentowali się w części oficjalnej i artystycznej, wzorowo wywiązując się z powierzonego im zadania.

Nauczyciele kolejny raz potwierdzili swoją klasę i profesjonalizm, przygotowując całą uroczystość . Pracownicy obsługi i administracji jak zwykle z wielkim poświęceniem realizowali kolejne pomysły organizatorów. Słowa uznania należą się również rodzicom, którzy mimo wielu codziennych obowiązków znaleźli czas, by przygotować poczęstunek dla gości i uczniów. Serdeczne podziękowania kierujemy również pod  adresem Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego w Koszalinie, Dyrekcji Ośrodka Kultury w Trzebiatowie, Straży Miejskiej w Gościnie.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji uroczystości, Dyrekcja Zespołu Szkół Publicznych  w Rymaniu składa serdeczne podziękowania, wierząc , że wspólne przedsięwzięcie na długo pozostanie w pamięci uczestników.

I.J.