18 kwietnia 2024    |    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
18 kwietnia 2024
    Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Izba muzealna w RymaniuW Bibliotece Gminnej w Rymaniu, co jakiś czas odbywają się ciekawe spotkania. W piątek, 18 marca odbyło się tam również spotkanie miłośników historii lokalnej. Było ono zorganizowane przez członków Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość” Edmunda Kaźmierskiego i Tadeusz Dacha.

Przybliżyli oni, uczestnikom spotkania, działania Stowarzyszenia Historycznego, tematykę tworzonej Regionalnej Izby Muzealnej w Rymaniu oraz omówili inne problemy  z pokazywaniem historii naszego regionu. Głównym tematem było jednak tworzenie Izby Muzealnej, której pomieszczenia są aktualnie w końcowej fazie remontu. Dużym problemem będzie wyposażenie Izby, ewidencja już posiadanych zbiorów, ich konserwacja oraz właściwe ich wyeksponowanie. W tej sprawie apelowaliśmy do uczestników spotkania o włączenie się do naszych prac i pomoc przy organizacji Izby Muzealnej. Apel nasz również dotyczył zbierania  i przekazywania nam pamiątek po dawnych mieszkańcach gmin, jak i powojenne dokumenty życia codziennego. Każdy eksponat zostanie odpowiednio oznaczony, ze wskazaniem jego właściciela, lub osoby użyczającej.

Mówiliśmy też o działaniach w ramach Stowarzyszenia Historycznego tj. o porządkowaniu cmentarzy ewangelickich m.in. w Starninie, o projekcie oznakowania zabytków na terenie Gminy Rymań w tablice informacyjne oraz o planowanej prelekcji  w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w ramach cyklu „Ludzie i ich pasje” na temat „Tajemnice Gminy Rymań”  (Muzeum Oręża, 14 kwietnia, o godz. 18.00).

W dyskusji padło wiele podpowiedzi oraz deklaracji odnośnie planowanych działań. Poruszono w niej również zagadnienia związane z historią naszej Gminy i powoływaną  do życia Regionalną Izbą Muzealną, w której to, mamy nadzieję, że spotkamy się po raz kolejny.

Dziękujemy Pani kierownik Biblioteki Gminnej, Aldonie Korytowskiej,  za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

www.gorawino.net