29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

informacje kołobrzeg, kowalski,kądzielno,wiatrakiMieszkańcy Kądzielna są wściekli. To po lekturze naszego portalu dowiedzieli się o wiatrakach, które mają stanąć niedaleko ich domów. Co myślą o włodarzach?

Mieszkańcy Kądzielna byli w szoku, gdy z naszego portalu dowiedzieli się o nowych wiatrakowych inwestycjach, w tym w Kądzielnie (dowiedz się więcej: przeczytaj). We wtorek zorganizowali spotkanie w świetlicy wiejskiej i wprost zbesztali, najpierw swojego radnego, Juliana Nowickiego, jednocześnie przewodniczącego Rady Gminy Kołobrzeg. Potem oberwało się Tadeuszowi Kowalskiemu. Ludzie żądali, aby wójt opowiedział się po ich stronie, albo po stronie wiatraków. Kowalski nie chciał zająć stanowiska, nalegał, aby zaczekać na dalszą część procedury w sprawie planowanej farmy. Niektórzy odpowiedzieli, że za to rozliczą go przy wyborach. Mieszkańcy Kądzielna uważają, że władza zrobiła ich w konia, że z premedytacja robi swoje, choć wie, że mają być tam wiatraki, o czym piszą media. Kowalski ripostował, że takie są zapisy planu, takie jest prawo i on musi prawa przestrzegać. Ludzie twierdzą, że o takim prawie nikt ich nie informował, bo inaczej to prawo dawno by zmienili.

Na spotkaniu byli obecni również inwestorzy. O budowę wiatraków starają się już 2 lata. Farma wiatrowa ma mieć maksymalnie 17,5 megawata i mieć maksymalnie 5 wiatraków. Został już opracowany raport oddziaływania na środowisko. Ludzie krzyczeli, że zamiast robić raport, trzeba się było z nimi spotkać, nie trzeba by wyrzucać pieniędzy w błoto, bo oni wiatraków nie chcą. Nie dali się przekonać, że konsultacje społeczne to dopiero kolejny punkt działania. Arkadiusz Witowski, inwestor, przekonywał mieszkańców do inwestycji. Przy krytyce i fali oburzenia, przebijał się do głosu, odpowiadając na pytanie, co mieszkańcy mogą mieć z wiatraków. Proponował porozumienie, polegające na zrealizowaniu lokalnych potrzeb mieszkańców, placu zabaw, boiska, a nawet bezpłatnej energii w domach. Niektórzy go wyśmiali, zaś Witowski zapytał, dlaczego się z niego śmieją, gdy chce z nimi podzielić się pieniędzmi. Część osób się uciszyła, ale grupa mieszkańców zapowiedziała zmianę planu zagospodarowania przestrzennego tak, aby wiatraki powstać nie mogły. Inwestor przekonywał, żeby najpierw zastanowić się nad korzyściami, a potem działać. Mieszkańcy twierdzą, że po to wybrali życie na wsi, żeby mieć spokój, a nie mieszkać z wiatraki pod oknami.

Warto przypomnieć, że stroną w sprawie wiatraków jest gmina Miasto Kołobrzegu. Tak komentuje to radny Rady Miasta Jacek Woźniak: - Po analizie dokumentów nabrałem przekonania, że Gmina Kołobrzeg posługuje się planem zagospodarowania, który utracił swoją moc na bazie art. 87 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 2003 r., który - ogólnie rzecz biorąc - wygasił moc wszystkich planów miejscowych uchwalonych przed 1 styczna 1995 r. Plan gminy jest z 1991 r., więc konstrukcja logiczna jest jasna. Skierowałem do RDOŚ wniosek, żeby w toku postępowania administracyjnego dokonał analizy, czy plan miejscowy, na który powołuje się organ wykonawczy gminy posiada moc prawną. Dostałem odpowiedź, że RDOŚ mój wniosek przekazał do rozpatrzenia wojewodzie zachodniopomorskiemu. Czekam na wynik - informuje radny niezależny.

informacje kołobrzeg, kowalski,kądzielno,wiatraki