19 kwietnia 2024    |    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon
    Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Wycinka 240 drzew w Karcinie? Powiat mówi nie...

Po Ustroniu Morskim (zobacz), także w gminie Kołobrzeg planowana jest przebudowa drogi powiatowej łączącej Karcino z Głowaczewem. Tam droga wymaga poszerzenia, a projektant wystąpił z wnioskiem do Zarządu Powiatu Kołobrzeskiego o opinię w sprawie dokumentacji projektowej, w której znajduje się m.in. wycinka drzew. Jak udało nam się ustalić, dziś zapadła negatywna decyzja w tej sprawie.

Do wycinki zaplanowano:
-    214 szt. lipy drobnolistnej, obwody pni na wysokości 130 cm wynoszą od 65 cm do 300 cm,
-   3 szt. lipy szerokolistnej, obwody pni na wysokości 130 cm wynoszą od 190 cm do 245 cm,
-    2 szt. daglezji zielonej, obwody pni na wysokości 130 cm wynoszą od 80 do 85 cm
-    15 szt. kasztanowca pospolitego, obwody pni na wysokości 130 cm wynoszą  od 155 do 245 cm,
-    2 szt. klonu polnego, obwody pni na wysokości 130 cm wynoszą od 155 do 230 cm,
-    1 szt. świerka pospolitego, obwód pnia na wysokości 130 cm wynosi 125 cm,
-    3 szt. topoli osiki, obwody pni na wysokości 130 cm wynoszą od 85 do 90 cm.
Stan zdrowotny drzew oceniono jako dobry oraz dostateczny.

Malownicza aleja prowadząca do miejscowości Karcino jest elementem historii tych terenów i powinna być chroniona prawem. To także element zielonego krajobrazu, którego jest coraz mniej. Co ciekawe, nie zauważa tego chyba gmina Kołobrzeg i wójt Włodzimierz Popiołek. Te kwestie powinny być poddane szczegółowej dyskusji jeszcze przed planowaniem inwestycji. Ale jak widać, najłatwiej jest wyciąć. Zapytaliśmy o stanowisko powiatu rzeczniczkę starosty. "Dziś na posiedzeniu Zarządu Powiatu stanął wniosek w sprawie zaopiniowania dokumentacji projektowej dla zadania "Rozbudowa drogi gminnej w Karcinie". Zarząd wydał opinię negatywną ze względu na wiążącą się z inwestycją wycinkę 240 drzew. Jak podkreśla w swojej opinii Wydział Ochrony Środowiska, należy ponownie przeanalizować konieczność wycinki wszystkich drzew wskazanych na załącznikach mapowych oraz rozważyć przyjęcie nowoczesnych rozwiązań systemowych, które pozwolą na zachowanie istniejącej zieleni" - pisze Marlena Wachowska.

Fot. Google Street View