28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Mieszkańcy Zieleniewa skarżą się na budynek. Według nich to hala

- Według mnie, to jest jakaś hala produkcyjna – uważa jedna z mieszkanek Zieleniewa. – Wygląda bardziej na jakąś chłodnię – mówi jeden z sąsiadów tej osobliwej budowli. Mowa o budynku powstającym w Zieleniewie, przy ul. Szczecińskiej. Na tablicy informacyjnej znajduje się komunikat, że budowany jest budynek mieszkalny. – My wiemy, jak powstają budynki mieszkalne, bo je zbudowaliśmy, a tu jest regularnie firma z samochodem, który ma okleinę „konstrukcje stalowe, hale, wiaty, ogrodzenia”. Tu mam zdjęcie – pokazuje kolejna nasza rozmówczyni. Wszystko to w gminie Kołobrzeg na wylocie w kierunku Bezprawia.

Mieszkańcy tą inwestycją próbowali zainteresować wiele osób. Zaczęli od radnych Rady Gminy Kołobrzeg. Zapytaliśmy o to Tomasza Czechowicza, radnego Rady Gminy z Zieleniewa. – Mieszkańcy przyszli do nas na jeden z dyżurów i zapytali, czy to tak powinno być, czy coś w tej sprawie da się zrobić. Na tym terenie jest plan zagospodarowania przestrzennego. Tam powinno powstawać budownictwo jednorodzinne o określonych parametrach. I na taki dom pozwolenie dostał inwestor – mówi radny Czechowicz. To wiedzą także mieszkańcy, którzy sprawą próbowali zainteresować starostę. My też zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu, ale o tym za chwilę.

W całej sprawie sukcesem jest, że mieszkańcy zabrali głos. Kilka tygodni temu, w tym temacie pisał do nas czytelnik, który tam nie mieszka (przeczytaj). Po naszym artykule, zgłosili się do nas mieszkańcy Zieleniewa, którzy jednak mają uwagi do tej inwestycji. Według nich, w tym miejscu nie powstaje dom jednorodzinny, w ogóle to nie przypomina domu. – Przecież to zwykła hala, jeszcze na razie bez okien. Widać wejście, przez które mogą wjeżdżać pojazdy, w środku jest konstrukcja typowa dla hali. Ja jak budowałem dom, to mi wszystko wytknięto, łącznie z tym, że na dachu nie mogłem mieć blachodachówki, o kolorze nie wspomnę – mówi kolejny mieszkaniec. – Kontrowersje wzbudza kształt tego domu jednorodzinnego – uzupełnia następny mieszkaniec.

Mieszkańcy Zieleniewa zwrócili się w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu oraz do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kołobrzegu. – Była kontrola i wykazano, że wszystko jest w porządku, że tu powstaje dom i na razie parametry są zgodne z zatwierdzonym projektem i pozwoleniem na budowę – mówią sąsiedzi największego domu jednorodzinnego w powiecie kołobrzeskim. "Zatwierdzony budynek jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym bez możliwości prowadzenia działalności usługowej. Konstrukcja budynku ma być wykonana z płyt warstwowych. Jako organ administracji architektoniczno-budowlanej nie mamy prawa wnikać w przyjęte rozwiązania projektowe, za które odpowiada projektant. Inwestor spełnił wszystkie wymagane prawem przepisy, jak i ustalenia obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Zieleniewo. W związku z tym nie możemy odmówić wydania pozwolenia na budowę. Budynek mieszkalny jednorodzinny nie wpływa negatywnie na obszar Natura 2000” – napisała nam Marlena Wachowska, rzecznik prasowy starosty kołobrzeskiego.

Mieszkańcy skarżą się na inwestycję i obawiają się, że może tu powstać jakiś zakład. Niektórzy wstrzymali się i nie zabudowują swoich działek. Paragraf 6 planu zagospodarowania przestrzennego dla Zieleniewa stanowi, że w obrębie zabudowy jednorodzinnej można lokalizować „budynek mieszkalny jednorodzinny, w którym dopuszcza się wydzielenie do dwóch lokali mieszkalnych albo lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nie przekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku, w którym to lokalu dopuszcza się lokalizację: pokoi na wynajem, biur, gabinetów lekarskich, sal wystawowych, sklepów o pow. sprzedaży do 50 m2, usług rzemieślniczych z wykluczeniem usług o charakterze produkcyjnym".

Czy więc faktycznie dom jednorodzinny może wyglądać jak hala magazynowa? Według urzędników – nic nie stoi na przeszkodzie, o ile inwestor sobie tego zażyczy. Mieszkańcy widzą to inaczej. – Boimy się, że to będzie formalnie dom jednorodzinny, a nieoficjalnie będzie tu produkcja czy hałas, uciążliwości, co negatywnie wpłynie na naszą sytuację, czy na wartość naszych nieruchomości. Wybraliśmy te okolicę z powodu ciszy, spokoju, znamy zapisy planu, jesteśmy ich świadomi. Jeśli teraz nikt nie może nam pomóc, to kto pomoże nam później? – pyta mieszkaniec. – Kupiłam tę działkę z myślą o tym, że będą tu budować się moje dzieci. W tym roku mieli się budować. Z chwilą, gdy ten pan postawił tu ten „dom”, mój syn przyszedł i powiedział: mamo, my tu nie będziemy się budować, bo to nie jest żaden dom, tylko tu jest hala – mówi inna nasza rozmówczyni.

Całość rozmowy z mieszkańcami Zieleniewa została wyemitowana dziś na antenie Radia Kołobrzeg. – Nie wiem, co sobie ci ludzie ubzdurali. Buduję to, co buduję. Jest to dom, który im się nie podoba i tylko tyle. To jest na zasadzie zawiści sąsiedzkiej. Ja buduję dom mieszkalno-usługowy. Jest to wszystko legalne – mówi inwestor i dodaje, że nie będzie tam żadnej działalności uciążliwej, a całość realizowana jest zgodnie z zatwierdzonym przez urzędników projektem. Co więcej, jak mówi, sąsiedzi nasyłali na niego kontrole. Wszystkie zakończyły się dla niego pozytywnie.