29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Jeden z mieszkańców Gminy Kołobrzeg, zgłosił nam dość dziwną sprawę wycinki drzew w Niekaninie. Część drzew miała być przesadzona. Czy drwal się zapędził?

Pan Janusz Trzosowski od 3 lat wnosił go Urzędu Gminy Kołobrzeg o naprawę drogi w Niekaninie. Chodziło o ulicę Jaśminową. Okazało się jednak, że aby ulicę naprawić, trzeba wyciąć i przesadzić część drzew. Sytuacja skomplikowała się bowiem gdy wyszło na jaw, że zwykła żużlowa droga, regularnie rozmywana przez wody opadowe, biegnie fragmentem przez prywatny teren. Właściciel swoją działkę wygrodził, a inny właściciel, nieświadomie w pasie drogi zasadził drzewa. Te zdążyły się rozrosnąć, a ingerencja w zieleń w celu poszerzenia drogi, wymagała zgody starosty kołobrzeskiego.

Janusz Trzosowski podczas spotkania w naszej redakcji przedstawił nam odpowiedź, jakiej udzieliła mu inżynier Krystyna Mikołajczak - zastępca wójta, w którym czytamy (pisownia oryginalna): "Decyzją nr. OŚ.6131-155/10 z dnia 09.12.2010r wydana przez Starostę Kołobrzeskiego Urząd Gminy otrzymał zezwolenie na wycinkę tylko części krzewów pozostałe drzewa należało przesadzić we wskazane w decyzji miejsce".

Sprawdziliśmy. W przedmiotowej decyzji starosty kołobrzeskiego, wydanej przez Katarzynę Domańską, naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, czytamy o zezwoleniu na przesadzenie 18 drzew, w tym 5 sztuk dębu szypułkowego, 2 sztuk buku pospolitego, 11 sztuk jarząbu szwedzkiego. Jednocześnie wydano zgodę na wycinkę 96 drzew, w tym żywotnika zachodniego, brzozy brodawkowatej, bzu czarnego. Zaznaczone drzewa do przesadzenia, miały dalej rosnąć w Budzistowie. Na załączonej dokumentacji fotograficznej autorstwa pana Janusza, widać ścięte gałęzie dębu, jednak wiele zdjęć jest poruszonych.

Zgodnie z prawem, w terminie 30 dni od wykonania przesadzenia drzew, Gmina Kołobrzeg została zobowiązana do przedstawienia protokołu z komisyjnego wykonania przesadzenia drzew w Budzistowie. Jest jednak jeszcze jedna kwestia. Całość prac miała zostać przeprowadzona do 30 kwietnia 2011 roku, a z informacji przekazanych nam przez naszego czytelnika wynika, że były one prowadzone w czerwcu! W przedmiotowej sprawie zwróciliśmy się w miniony wtorek do rzeczniki starosty kołobrzeskiego - Marleny Wasilewicz. Wówczas, żadnej dokumentacji z gminy nie było, ale dostaliśmy informację, że wpłynęła ona w tym samym czasie, gdy zainteresowaliśmy się tematem. Na początku tego tygodnia mieliśmy dowiedzieć się, co takiego stało się z drzewami w Niekaninie.

Tymczasem, wójt gminy Tadeusz Kowalski, w sprawie wycinki wypowiedział się na portalu "gk24". Czytamy w nim: "Gdy to my wydajemy różnym podmiotom decyzję o wycince, zawsze traktujemy ją jako działanie ekstremalne, bo naszym zadaniem jest również ochrona przyrody – zaczął. – Niestety wygląda na to, że w tym wypadku to my popełniliśmy błąd – przyznał. – Jeszcze nie wiem jak do tego doszło, kto zawinił, kto powinien ponieść odpowiedzialność. Do czwartku, do godz. 15, ma mi to wyjaśnić zwołana przeze mnie w tej sprawie komisja w składzie zastępca wójta, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji, którego pracownicy tej wycinki dokonali oraz nasza inspektor do spraw ochrony środowiska. Sam też pojadę na miejsce. Mam nadzieję, że w piątek rano będę mógł już państwa poinformować, jakie będą w tej sprawie moje dalsze decyzje, z dyscyplinarnymi i finansowymi włącznie".

Wyjaśnienia wymaga wiele kwestii. Dlaczego prac dokonano tak późno? Czy zachowano właściwy termin na przekazanie stosownej dokumentacji z akcji przesadzeń do Starostwa Powiatowego? Dlaczego wycięto drzewa, które powinny zostać przesadzone? Jeśli potwierdzi się, że faktycznie ktoś wyciął drzewa, to kara za ten czyn może sięgnąć nawet 100 tysięcy złotych, nie zapominając o tym, że grozi za to odpowiedzialność karna. Mamy nadzieję, że w poniedziałek rano rzecznik starostwa przekaże nam właściwe informacje, aby zapytać o cały kontekst sprawy wójta Tadeusza Kowalskiego. Tym bardziej, że cześć drzew może jednak przesadzono... Do tematu powrócimy.