29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

tamborski kołobrzeg

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kołobrzeg doszło do ciekawej wymiany zdań. W porządku obrad, znalazły się dwa projekty uchwał dotyczące pomocy finansowej dla Powiatu Kołobrzeskiego. Chodzi o wypłatę odszkodowań dla właścicieli działek w ciągu dróg powiatowych, na których prowadzone były inwestycje powiatowe. Na początku sesji, wójt Włodzimierz Popiołek wniósł, aby te projekty uchwał wycofać. Opiewały one na łączną kwotę niemal 0,5 mln zł.

W dyskusji nad wnioskiem formalnym wójta gminy Kołobrzeg, głos zabrał radny Tomasz Szafrański. Wskazywał, że radni w tych sprawach nie mieli pełnej informacji. Szafrański twierdzi, że rozmawiał ze starostą Tamborskim i został przez niego zapewniony, że ta partycypacja gminy w inwestycjach powiatowych była omówiona przez starostę z wójtem. Dowodem powyższego miały być projekty, które pojawił się na sesji. - Jest robiona ulica Kołobrzeska w Grzybowie. Jest to bardzo piękna inwestycja, która poprawi wizerunek nie tylko Grzybowa, ale całej naszej gminy - mówił radny Szafrański i pytał, dlaczego uchwały są wycofywane, skoro podjęto działania w związku z wykupem gruntów przez powiat. - My je wycofamy, bo chcemy porozmawiać ze starostwem, z odpowiednimi radnymi czy z Komisją Budżetową, jaki plany inwestycyjne ma wobec gminy - argumentował wiceprzewodniczący rady Tomasz Królikowski. Według niego, jest okres pandemii, spadają dochody, gmina ma też drogi do remontu i radni chcą wiedzieć, co powiat będzie dalej robił w gminie.

- Chciałem powiedzieć, że kończy się coś więcej, niż tylko mój pobyt tutaj w tym miejscu. Czuję się głęboko rozczarowany państwa postawą. Ja nie proszę o wiele. Dla mnie jest obojętne, gdzie będę budował. Mam prawie 300 kilometrów dróg do pobudowania. Zawsze było przeze mówione bardzo jasno, że koszty budowy drogi, czy to będzie budowane w Grzybowie, czy to w Rymaniu, są takie same, natomiast zupełnie inne są koszty wykupu. O ile w Grzybowie taki koszt to jest ok. 300 zł za metr, o tyle w Rymaniu to jest może 3 zł za metr. Pobudowaliśmy wspólnie drogę wartości kontraktowej 12 mln zł, mówię tutaj o Grzybowie. My nie prosimy państwa o dopłatę do inwestycji, tylko i wyłącznie do samych wykupów. Nie rozumiem w ogóle sytuacji, powiem szczerze, gdzie umawiam się dżentelmeńsko z panem wójtem, gdzie wykup dotyczy gruntów dotyczących wodociągów. My te pieniądze z własnych środków wpłacamy. Umawiamy się, że później otrzymamy je z powrotem i dziś otrzymuję informację, że te środki są nam zabierane. Tak się zwyczajnie nie robi - zwrócił się Tomasz Tamborski do Włodzimierza Popiołka. Starosta zaznaczył, że same wykupy gruntów, zasadniczo pod ścieżkę rowerową i pieszą, to niemal 1 mln zł.

Starosta nie zaczekał na decyzję radnych, a ci, zgodnie z wnioskiem wójta, uchwały zdjęli z porządku obrad. Od podjęcia tych uchwał, Tamborski uzależnił dalszą możliwość współpracy pomiędzy Powiatem Kołobrzeskim a Gminą Kołobrzeg. Następnie wstał i wyszedł. Wiceprzewodniczący Królikowski stwierdził, że to opiera się o szantaż. - Pan wójt powiedział a, należy powiedzieć b. Nie wolno tak się zachowywać, że już prawie inwestycja jest na ukończeniu, a my się z czegoś wycofamy. Dla mnie jest to niemoralne - mówił radny Krzysztof Chabaj. - W moim odczuciu, przelała się czara goryczy. Przez ostatnie 9 lat my do powiatu dopłaciliśmy 9 milionów. Wykupy robi starostwo, nie my. Przejmujemy drogę od starostwa, po czym starostwo narzuca nam wykupy, za które my płacimy, narzuca nam warunki techniczne. To nie jest tak, że pan starosta nam tutaj pomagał. Wszystko to, co starostwo nam dawało, my kupowaliśmy po prostu - argumentował wójt Włodzimierz Popiołek. Następnie dowodził, że owszem, on z Tomaszem Tamborskim się umawiał, ale nie na to, co zapisane jest w uchwale.

Więcej w nagraniu sesji rady gminy. A my sprawdzimy, na co umawiały się samorządy w temacie inwestycji i kto komu jest winien pieniądze, zwłaszcza, że dyskusja na sesji nieco odbiegała właśnie od tej kwestii.