20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

dźwirzyno kołobrzeg

Pisaliśmy na naszym portalu o wodzie, która zbiera się po opadach deszczu na ulicy Wyzwolenia w Dźwirzynie. Podobny problem zgłaszają nam mieszkańcy Niekanina, gdzie woda zalewa plac zabaw i drogę. Gmina opublikowała odpowiedź na zadawane przez nas pytania w tym zakresie:

Ulica Wyzwolenia jest drogą powiatową, co oznacza, że jest w gestii Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu. W listopadzie 2019 roku odbyło się spotkanie Gminy Kołobrzeg oraz Zarządu Dróg Powiatowych w Kołobrzegu właśnie w tej sprawie. Stwierdzono, że najprawdopodobniej uszkodzona jest kanalizacja deszczowa stanowiąca odpływ z drogi powiatowej na prywatnym terenie (dz. Nr 109, obręb ewidencyjny Dźwirzyno). W wyniku spotkania Gmina Kołobrzeg wyraziła zgodę na interwencyjne włączenie się z wodą do studni kanalizacji deszczowej znajdującej się w obrębie skrzyżowania drogi gminnej ulicy Wczasowej i Wyzwolenia. To, co było w możliwościach Gminy zostało zrobione, reszta zależy już od innych instytucji - Starostwa Powiatowego i Zarządu Dróg Powiatowych w Kołobrzegu.

We wrześniu 2017 roku wpłynął wniosek Rady Sołeckiej w sprawie zalewania boiska gminnego i zalania wodą opadową drogi powiatowej. Miesiąc później Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koszalinie wydało postanowienie wyznaczające Wójta Gminy Siemyśl do wydania decyzji w sprawie zmiany stanu wody na gruncie i podtapiania nieruchomości stanowiącej własność Gminy- mowa o boisku. Jednak w grudniu 2018 roku Wójt Gminy Siemyśl wydał swoją decyzję- odmawiającą nakazania przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom. W listopadzie 2019 r. Wójt Gminy Kołobrzeg zrobił co było w jego możliwości. Jako właściciel boiska gminnego znajdującego się w zlewni uszkodzonego urządzenia wodnego Gmina Kołobrzeg dokonała wymiany 9 m uszkodzonego urządzenia wodnego (leżącego na dz. nr  117 w obrębie ewidencyjnym Niekanin). Niestety, uszkodzenie rurociągu, którego efektem jest zalewanie boiska i drogi powiatowej dotyczy najprawdopodobniej dalszej jego części. Ta natomiast leży na terenie prywatnym. W tej sytuacji jedynym organem mającym prawo do podjęcia działania jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a nie Gmina Kołobrzeg.