Overcast Clouds

17°C

Kołobrzeg

23 czerwca 2024    |    Imieniny: Wanda, Józef, Albin
23 czerwca 2024    
    Imieniny: Wanda, Józef, Albin

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dożynki 2022 w Gminie Dygowo [foto/wideo]

W sobotę 3 września odbyły się dożynki gminne w Dygowie. Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna, którą odprawili proboszcz parafii Dygowo ks. Piotr Niedźwiadek i proboszcz parafii Mierzyn i administrator parafii Wrzosowo Grzegorz Jagodziński. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi, przygotowanymi przez sołectwa: Dygowo, Dębogard, Piotrowice, Stojkowo, Świelubie i Wrzosowo udał się na stadion sportowy.

Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli Starostowie dożynek Pani Hanna Lesiak i Pan Piotr Galek przekazując chleb wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce Wójta Gminy Dygowo Grzegorza Starczyka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Leszczyńskiego, którzy zgodnie z tradycją wraz z rolnikami podzielili się z tym chlebem z mieszkańcami i zebranymi gośćmi. Życzenia rolnikom złożył również Poseł RP Czesław Hoc. Po części oficjalnej wystąpiły zespoły śpiewacze „Dygowianie” i „Dąbrówki”. Był również pokaz tańca w wykonaniu młodych tancerzy Klubu Tańca Sportowego AMBER z Kołobrzegu. Pierwsza sobota września to również Narodowe Czytanie. W naszym Narodowym Czytaniu wystąpiły: Julia Haber z Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Czerninie i Julia Laskowska z Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Dygowie.

Kolejną częścią imprezy był tradycyjne turniej rekreacyjny Sołectw w którym brały udział sołectwa: Dygowo, Dębogard, Gąskowo, Miechęcino, Wrzosowo, Świelubie, Stramniczka, Skoczów i Piotrowice. Pierwsze miejsce wywalczyło sołectwo Stramniczka, drugie Piotrowice, a trzecie Miechęcino. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Dygowo. Chętni brali również udział w konkurencji cięcia drewna piłą ręczną na czas, uczestnicy otrzymali upominki od Nadleśnictwa Gościno.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany po raz pierwszy konkurs kulinarny. W pojedynku brały udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Dygowo: „Ale Babki” z Wrzosowa, „Piotrowiczanki” z Piotrowic i KGW Stojkowo. Panie lepiły pierogi na oczach publiczności. Komisja konkursowa wybrana spośród uczestników dożynek przyznała pierwsze miejsce Ale Babkom, drugie Piotrowiczankom, a trzecie gospodyniom ze Stojkowa.

Wzorem lat ubiegłych rozstrzygnięto cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Dygowo, wygrało sołectwo Dygowo, drugie miejsce zajął wieniec Piotrowic, trzecie Dębogardu. Nagrody w konkursie ufundowała Gmina Dygowo i Bank Spółdzielczy w Białogardzie.

Po oficjalnym wręczeniu nagród wszystkich konkursów przyszedł czas na wspólną zabawę w którą wprowadził nas duet skrzypcowy Ewa i Irmina. W trakcie trwania imprezy najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z dmuchanego parku zabaw oraz przejażdżek konikami. Swoje stoisko promocyjno-edukacyjne wystawiło Nadleśnictwo Gościno. Stoiska gastronomiczne przygotowały koła gospodyń wiejskich oraz niezawodne Koło Łowieckie ŚWIT z wyrobami z dziczyzny i smalcem.

Starostowie Dożynek:

Pani Hanna Lesiak mieszka we wsi Jażdże, gdzie wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, które mąż Pani Hani otrzymał od swoich rodziców. Prowadzone gospodarstwo wielkości ok. 90 hektarów ukierunkowane jest głównie na produkcję roślinną. Obecnie najwięcej czasu zajmuje jej opieka nad małą córeczką Lilianną.

Pan Piotr Galek z Dygowa posiada 10 hektarowe gospodarstwo rolne oraz własną działalność gospodarczą. Od niedawna szczęśliwy mąż i ojciec małej Julii. Praca na roli nie jest mu obca, ponieważ od najmłodszych lat pomaga w prowadzeniu gospodarstwa rodzicom.

Gmina Dygowo kieruje serdeczne podziękowania dla sponsorów dożynek:

- Bank Spółdzielczy w Białogardzie,

- Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gościno,

- Pani Wioletta Dymecka – Radna Rady Powiatu w Kołobrzegu,

- Koło Łowieckie ŚWIT.

info gminadygowo.pl Marek Kawęcki

 

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama