29 marca 2024    |    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
    Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

strażacy kołobrzeg

W sobotę 11 maja odbyły się w Dygowie powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Ziściła się Inicjatywa druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z Dygowa aby zorganizować po raz pierwszy obchody szczebla powiatowego w Dygowie i następnie kontynuować co roku w innej gminie powiatu kołobrzeskiego. Obchody rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych i pododdziałów OSP z powiatu kołobrzeskiego do kościoła parafialnego w Dygowie. Marszowy krok i doniosłą atmosferę zapewniła Strażacka Orkiestra Dęta „Morka” z Ustronia Morskiego. Przed rozpoczęciem mszy świętej ksiądz Piotr Niedźwiadek – kapelan powiatowy jednostek OSP - otrzymał od przedstawicieli zarządu powiatowego stułę sygnowaną symbolami OSP. Ksiądz kapelan w czasie kazania podkreślił, że służba w OSP jest autentycznym powołaniem, wspólnotą szczególnego świadectwa, która nie czeka oklaski i pochwały. Akcentował ,że to służba ofiarna, ideowa opierającą się na fundamencie braterstwa. Po mszy ,przy akompaniamencie orkiestry poczty sztandarowe oraz pododdziały strażaków naszego powiatu przemaszerowały na Plac Wolności. Ceremoniał rozpoczął dowódca uroczystości druh Krzysztof Gruchała , który złożył meldunek o gotowości pododdziałów do apelu. Meldunek odebrał  wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP – druh Mirosław  Zalewski. Następnie przy akompaniamencie Marsza Generalskiego dokonano przeglądu pododdziałów. Kolejnym elementem ceremoniału było podniesienie na maszt flagi państwowej , odegranie Mazurka Dąbrowskiego oraz hymnu strażackiego. Życzenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji dnia strażaka odczytał prezes zarządu OSP Gminy Dygowo druh Marcin Tekiel. Uczestników, gości i mieszkańców przywitał druh Mirosław Zalewski.

Wśród gości obecni byli: druh Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski, ks. kapelan Piotr Niedźwiadek, st. kpt. Marek Huszla – Państwowa Straż Pożarna w Kołobrzegu, Jerzy Bartnik - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Mirosław Terlecki – wójt gminy Rymań, Marek Dołkowski – wójt gminy Siemyśl , Grzegrz Starczyk – wójt Gminy Dygowo, Jerzy Leszczyński – przewodniczący Rady Gminy Dygowo. W czasie uroczystości zasłużonym druhnom i druhom wręczono medale i odznaczenia.

Po raz pierwszy w historii wręczono również nagrody kapituły zarządu powiatowego OSP honorujące dokonania strażaków i jednostek OSP w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Symboliczne dębowe cebry – oprócz włóczni , atrybut Św. Floriana - otrzymali: OSP Korzystno w kategorii społeczno-prewencyjnej, OSP Dygowo w kategorii ratowniczo- gaśniczej oraz druh Andrzej Biedrzycki ze OSP Stary Borek w kategorii sportowo – popularyzatorskiej. Druh Biedrzycki otrzymał również puchar Komendanta Głównego PSP. Głos zabrali druhowie: Mirosław Zalewski, Jerzy Bartnik, Tomasz Tamborski, st. kpt. Marek Huszla, który odczytał list Komendanta Powiatowego PSP w Kołobrzegu,  wójt Grzegorz Starczyk oraz Pani Apolonia Wąsowska, która w imieniu mieszkańców podziękowała strażakom za ofiarną służbę. Po zakończonych uroczystościach organizatorzy zaprosili wszystkich na grilla , którego zorganizowano na terenie zielonym parafii Dygowo.

Tekst i fot. Marek Kawęcki
gminadygowo.pl