28 marca 2024    |    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
    Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Grzybowo zrobione w rzeźby Szostały?Ogromne kontrowersje wzbudza fakt, że gmina Kołobrzeg zamówiła u Wiktora Szostało dwie rzeźby, które mają stanąć w Grzybowie. Ich koszt to 70 tysięcy złotych.

O sprawę zapytał wójta Włodzimierza Popiołka w swojej interpelacji radny Rady Gminy - Krzysztof Chabaj. I tak zaczęła się cała sprawa. Do Grzybowa mają trafić dwie rzeźby: "Miłość od pierwszego jeżdżenia" - przedstawiająca dwa rowerki osób dorosłych, a pomiędzy nimi dwa rowerki dzieci - wszystkie połączone wspólną kierownicą, a także "Święte Krowy na Rowerze" - przedstawiająca krowę na rowerze z aureolą, a w przyczepce ciągniętą małą krówkę.

W odpowiedzi wójta na interpelację czytamy, że gmina odstąpiła od zamówienia publicznego w tym przypadku, gdyż ma do czynienia z obiektem artystycznym, wykonywanym indywidualnie. Zaznaczono, że jest to artystyczna i autorska koncepcja artysty. - Problem w tym, że o sprawie nic nie wie Rada Gminy, nie wiadomo skąd i dokąd trafiły pieniądze w budżecie na to zamówienie, bo ja go sobie nie przypominam. A wreszcie, dlaczego korzysta się z usług tego artysty, gdy na takie rzeźby można było ogłosić konkurs - mówi naszemu portalowi były sołtys Grzybowa, obecny radny Tomasz Szafrański.

Artystę bronią władze gminy. Zastępca wójta Maciej Bejnarowicz wskazuje, że gmina realizuje budżet zgodnie z przepisami, rzeźby będą lokalną atrakcją, a ich koncepcja ogólnie się podoba. Wreszcie, gmina korzysta z usług lokalnego artysty. Wiktor Szostało mieszka i tworzy w Obrotach.

Sam Szostało jest zdziwiony zamieszaniem wokół swojej osoby. Jak mówi, jego praca jest wciągana w lokalną małą politykę i polityczne animozje, od których on trzyma się z daleka. Gwarantuje, że rzeźby będą lokalną atrakcją. Trzeba przyznać, że zarówno pomnik pod kołobrzeską bazyliką, jak i krzesła przy RCK, są artystycznymi atrakcjami, a krzesła są wręcz oblegane. W środę, do Kołobrzegu trafi czwarte krzesło, kończące dzieło pt. "Przerwa w koncercie".

Grzybowo zrobione w rzeźby Szostały?