Light rain

20 kwietnia 2024    |    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
    Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Będą budować drogę S6 - mieszkańcy protestująMieszkańcy Budzistowa i okolic, jak twierdzą, zostali zaskoczeni przebiegiem drogi S6. Zaskoczona zaskoczeniem mieszkańców jest sama GDDKiA. Plany budowy drogi omawiano już w 2010 roku.

Część mieszkańców Budzistowa o przebiegu drogi S6 wraz z węzłami wie od dawna. Inni, jak tłumaczą, dowiedzieli się kilkanaście dni temu i przeżyli szok. Przez prywatne nieruchomości ma przebiegać droga. O sprawie wie już gmina Kołobrzeg. Jak mówi zastępca wójta, Maciej Bejnarowicz, gmina nie jest stroną w sprawie i bardzo współczuje mieszkańcom. Prawo również nie stoi po stronie ludzi i choć mieszkańcy zapowiadają oddanie sprawy do sądu, to nie zatrzyma ich wywłaszczenia, ani jakiegokolwiek etapu inwestycji.

Przed dużą część gminy Kołobrzeg przebiegać będzie nowa droga wraz z komunikacją pomiędzy węzłami. Na swojej stronie informuje o tym Urząd Gminy Kołobrzeg, wskazując, że droga powstanie na odcinku od zachodnich granic gminy do węzła Kołobrzeg Zachód z DW 162 (z węzłem), czyli przez miejscowości Błotnica, Bezpraw, Roscięcino i na odcinku od węzła Kołobrzeg Zachód (bez węzła) do węzła Ustronie Morskie (z węzłem), czyli przez miejscowości Rościęcino, Budzistowo, Niekanin i Stramnicę. O przebiegu drogi doskonale wiedzieli na przykład mieszkańcy Niekanina, którzy w ubiegłym roku spotkali się z wójtem Włodzimierzem Popiołkiem, aby rozmawiać o wariancie korzystnym dla mieszkańców (przeczytaj).

Mieszkańcy, których interesów bezpośrednio dotknie przebieg drogi, są poirytowani. O sprawie piszą na Facebooku, zapowiadając walkę o swoje. Jak twierdzą, kupowali działki szukając spokoju, a teraz pod nosem będą mieli drogę. Niektórzy zostaną wywłaszczeni. A o sprawie dowiadują się dopiero teraz.

Sprawę zupełnie inaczej widzi Mateusz Grzeszczuk, specjalista ds. komunikacji społecznej w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wskazuje, że dyskusja o przebiegu drogi odbywała się od 2010 roku. Były spotkania z mieszkańcami, były obwieszczenia i informacje. Mieszkańcy byli zawiadamiani, zgodnie z procedurami, o wyznaczeniu korytarza drogi, którego nie wskazują drogowcy, ale jest to proces złożony, zależny od decyzji środowiskowej. Budowa drogi S6 odbywa się na podstawie specustawy drogowej i to ona wyznacza procedury właściwe do postępowania z właścicielami nieruchomości, na których przebiegać ma droga. Inwestycja celu publicznego nie jest blokowana roszczeniem osób trzecich.

"Dla budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku od Goleniowa do Słupska w dniu 09.07.2010 r. uzyskano Decyzję o Środowiskowych Uwarunkowaniach wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. Decyzja, która stała się ostateczna w dniu 01.03.2011 r. w sposób wiążący określa ustalony wariant przebiegu trasy drogi S6. Na etapie procedowania wymienionej powyżej Decyzji przeprowadzono ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko, która polegała na szczegółowej analizie wpływu planowanego przedsięwzięcia na poszczególne elementy środowiska, w tym też na warunki życia ludności. Dokonano również analizy przedstawionych w raportach innych wariantów realizacji przedsięwzięcia. Na każdym etapie postępowania zmierzającego do wydania przedmiotowej decyzji środowiskowej zapewniony był ustawowy udział społeczeństwa, który umożliwiał zapoznanie się z dokumentami sprawy, za pośrednictwem właściwych miejscowo Urzędów Gmin, w sposób zwyczajowy przyjęty na danym obszarze (obwieszczenie w Urzędzie Gminy Kołobrzeg wywieszone na tablicy ogłoszeń w dniach 02.04.2010 r. – 23.04.2010 r.).

Przebieg drogi S6 był znany właściwym gminom od roku 2010. Od tamtego czasu oś drogi S6 na tym odcinku nie uległa większym zmianom.

W latach 2013 – 2014 zrealizowany został kolejny etap prac przygotowawczych uwzględniający postanowienia DŚU – Koncepcja Programowa. Również na tym etapie do Gmin położonych na przebiegu drogi S6 wysyłane były plany przebiegu S6 w wersji elektronicznej, projektanci uzyskiwali również od Gmin uzgodnienia. Oprócz tego cały czas na stronach internetowych GDDKiA były i są umieszczone mapy z planami tej inwestycji. Również media szeroko informowały o przygotowaniu i realizacji drogi S6.

Należy również podkreślić, iż GDDKiA O/Szczecin przez cały okres trwania przygotowania do realizacji drogi S6 odpowiadał na wiele pism dotyczących przebiegu drogi, które były wysyłane przez właścicieli nieruchomości położonych w pobliżu planowanego przebiegu drogi S6, lub osoby zainteresowane nabyciem danych nieruchomości. Takie pisma dotyczące okolicznych działek trafiały do nas również z rejonu Budzistowa. Oczywiście, GDDKiA jest otwarta na rozmowy z mieszkańcami i ewentualne spotkanie po to, aby wyjaśnić kwestie dotyczące przebiegu drogi S6 i jej realizacji" - napisał nam w swoim stanowisku Mateusz Grzeszczuk.