Clear Sky

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

O kładce na kanale w mieście nie dla ludzi, ale dla samochodów

O konieczności powstania kładki rowerowo-pieszej przy torach kolejowych na Kanale Drzewnym mówi się od lat. Obecnie, jeżeli chcemy przedostać się z Portu Jachtowego do Portu Rybackiego albo z Portu Rybackiego do Portu Jachtowego, musimy wyjść z portu, przejść ulicą Solną i pokonać dodatkowe kilkaset metrów.

O wiele gorzej mają rowerzyści, którzy muszą przejechać przez światła przy skrzyżowaniu z Warzelniczą i Zygmuntowską, przejechać po drugiej stronie ulicy obok stadionu i znowu pokonać światła przy skrzyżowaniu z Bałtycką i Śliwińskiego. Abstrahując od awaryjności tych pierwszych świateł, to wysepka między jezdniami jest na tyle mała, że nie zmieści się na niej rower z przyczepką ani rower integracyjny. Światła nie są zsynchronizowane i zapalają się w różnym czasie, tak więc zatrzymując się na wysepce możemy mieć dziecko w tylnej przyczepce na jezdni.
Nie zapominajmy o torach kolejowych. Może i jeżdżą na trasie Kołobrzeg-Szczecin nowoczesne na miarę trzeciej dekady XXI wieku klimatyzowane hybrydy, jednak mentalność PKP zatrzymała się sto lat wcześniej, bo przejazd zwykle zamyka się 5 minut przed pociągiem. Tak więc jeżeli będziemy mieli pecha to stracimy kwadrans na trasę, która w prostej linii powinna zająć mniej niż minutę.

Niejednokrotnie rozmawiałem na antenie Radia Kołobrzeg ten temat z prezesem Zarządu Portu Morskiego Arturem Lijewskim. Niestety, przygotowanie inwestycji na terenie portowym wymaga zgód i uzgodnień wszystkich zainteresowanych, w szczególności tych, przez których tereny będzie przebiegała inwestycja, bądź dotyczyła w jakimś sensie ich materii. Teraz pojawia się światełko w tunelu. Ale do meritum.

23 stycznia Zarząd Portu Morskiego uzyskał zgodę ministra infrastruktury na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, bo jeżeli wchodzimy na Kanał Drzewny, a wody są w gestii Skarbu Państwa, to konieczne jest uzgodnienie w tym zakresie. Żeby móc wybudować kładkę wzdłuż linii kolejowej to trzeba posiadać uzgodnienia z Polskimi Kolejami Państwowymi. 26 stycznia udało się uzyskać pozytywną opinię.

Dzisiaj, temat od strony administracyjno-formalno-prawnej jest na ostatniej prostej, wszystkie pozwolenia składane są do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie. Nadzór ma rozpatrzyć wniosek w pierwszym półroczu tego roku, prawdopodobnie uda się otrzymać pozwolenie na budowę. Inwestycja szacowana jest na poziomie 6 milionów złotych, stąd konieczne będzie zewnętrzne dofinansowanie.

Ścieżka udrożni szlak Trzech Fortów – Latarni Morskiej, Reduty Morast i Reduty Solnej, być może ta ostatnia też doczeka się remontu wraz z otoczeniem.

Niestety, jak widać Kołobrzeg jest miastem stworzonym nie dla ludzi, ale dla samochodów, w dużej mierze przez wywieraną na kolejnych włodarzy presję. To samochody przyjeżdżają na wczasy, samochody odwożą dzieci do szkół i przedszkoli, samochody jeżdżą do pracy, samochody umawiają się do restauracji, do kina i na piwo, samochody spotykają się na ulicy.

Czyja to wina? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Piotr Rybczyński