Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

20 czerwca 2024    |    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał
20 czerwca 2024    
    Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafał

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

O kładce na kanale w mieście nie dla ludzi, ale dla samochodów

O konieczności powstania kładki rowerowo-pieszej przy torach kolejowych na Kanale Drzewnym mówi się od lat. Obecnie, jeżeli chcemy przedostać się z Portu Jachtowego do Portu Rybackiego albo z Portu Rybackiego do Portu Jachtowego, musimy wyjść z portu, przejść ulicą Solną i pokonać dodatkowe kilkaset metrów.

O wiele gorzej mają rowerzyści, którzy muszą przejechać przez światła przy skrzyżowaniu z Warzelniczą i Zygmuntowską, przejechać po drugiej stronie ulicy obok stadionu i znowu pokonać światła przy skrzyżowaniu z Bałtycką i Śliwińskiego. Abstrahując od awaryjności tych pierwszych świateł, to wysepka między jezdniami jest na tyle mała, że nie zmieści się na niej rower z przyczepką ani rower integracyjny. Światła nie są zsynchronizowane i zapalają się w różnym czasie, tak więc zatrzymując się na wysepce możemy mieć dziecko w tylnej przyczepce na jezdni.
Nie zapominajmy o torach kolejowych. Może i jeżdżą na trasie Kołobrzeg-Szczecin nowoczesne na miarę trzeciej dekady XXI wieku klimatyzowane hybrydy, jednak mentalność PKP zatrzymała się sto lat wcześniej, bo przejazd zwykle zamyka się 5 minut przed pociągiem. Tak więc jeżeli będziemy mieli pecha to stracimy kwadrans na trasę, która w prostej linii powinna zająć mniej niż minutę.

Niejednokrotnie rozmawiałem na antenie Radia Kołobrzeg ten temat z prezesem Zarządu Portu Morskiego Arturem Lijewskim. Niestety, przygotowanie inwestycji na terenie portowym wymaga zgód i uzgodnień wszystkich zainteresowanych, w szczególności tych, przez których tereny będzie przebiegała inwestycja, bądź dotyczyła w jakimś sensie ich materii. Teraz pojawia się światełko w tunelu. Ale do meritum.

23 stycznia Zarząd Portu Morskiego uzyskał zgodę ministra infrastruktury na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, bo jeżeli wchodzimy na Kanał Drzewny, a wody są w gestii Skarbu Państwa, to konieczne jest uzgodnienie w tym zakresie. Żeby móc wybudować kładkę wzdłuż linii kolejowej to trzeba posiadać uzgodnienia z Polskimi Kolejami Państwowymi. 26 stycznia udało się uzyskać pozytywną opinię.

Dzisiaj, temat od strony administracyjno-formalno-prawnej jest na ostatniej prostej, wszystkie pozwolenia składane są do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Szczecinie. Nadzór ma rozpatrzyć wniosek w pierwszym półroczu tego roku, prawdopodobnie uda się otrzymać pozwolenie na budowę. Inwestycja szacowana jest na poziomie 6 milionów złotych, stąd konieczne będzie zewnętrzne dofinansowanie.

Ścieżka udrożni szlak Trzech Fortów – Latarni Morskiej, Reduty Morast i Reduty Solnej, być może ta ostatnia też doczeka się remontu wraz z otoczeniem.

Niestety, jak widać Kołobrzeg jest miastem stworzonym nie dla ludzi, ale dla samochodów, w dużej mierze przez wywieraną na kolejnych włodarzy presję. To samochody przyjeżdżają na wczasy, samochody odwożą dzieci do szkół i przedszkoli, samochody jeżdżą do pracy, samochody umawiają się do restauracji, do kina i na piwo, samochody spotykają się na ulicy.

Czyja to wina? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Piotr Rybczyński

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama