Broken Clouds

9°C

Kołobrzeg

15 kwietnia 2024    |    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc
15 kwietnia 2024    
    Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Spacer brzegiem rzeki Bogucinki

Miejscami mamy prawie wiosnę. Jeśli można spacerować w temperaturze 11 stopni powyżej zera w lutym, to nie jest to codzienna sytuacja. Powinno być minus 11 stopni i śnieg. Śniegu nie ma, jest deszcz, ale warunki terenowe do spacerowania nie zachęcają.

Tym razem postanowiłem się wybrać wzdłuż rzeki Bogucinki, startując w Obrotach i wędrując w kierunku Czernina. W niektórych częściach brzegu, można by nawet rozbić biwak. Taki był plan, ale niestety, szybko musiałem poddać go weryfikacji. Najpierw, musiałem dostać się nad samą rzekę. Przejście znalazłem, natomiast na wybranym odcinku przejście suchą nogą było praktycznie niemożliwe. Teren po prostu był zalany wodą. Co więcej, było na tyle grząsko, że każdy krok powodował zapadnięcie się poniżej poziomu gruntu i wypływ jeszcze większej ilości wody. Dobrze zaimpregnowane buty załatwiają sprawę. Można też wziąć ze sobą kalosze. Oczywiście, nie chodzi, żeby być "wujkiem dobra rada". Powód? Brzeg rzeczki był tak namoknięty, że nie tylko można było łatwo zapaść się do wody, to ponadto było niezwykle ślisko. Wszędzie wypływała woda. No niestety, nie było innego wyjścia, jak ewakuować się z tego terenu. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrealizować. Wszędzie woda...

Zapewne na tę trasę jeszcze powrócę, natomiast ostatnie deszcze i szybkie topnienie śniegu spowodowało, że tej wody jest ponad możliwości zbiorników wodnych. Parsęta rozlała szeroko, woda mniejszych cieków zalewa tu i tam. Dawno tak nie było. Trochę szkoda, bo musiałem zmienić plany na leśny odpoczynek. Być może następnym razem będzie trzeba pomyśleć nad wycieczką rowerową...

Przy okazji, łącząc wycieczki terenowe z historią ziemi kołobrzeskiej, warto przypomnieć, że mamy taką rzekę, jak Bogucinka. Swoje źródło ma ona w okolicy Czernina i Dębogardu. Jest prawym dopływem Parsęty. Wpływa do tej rzeki pomiędzy Bogucinem a Obrotami, na terenie ujęcia wody MWiK. Jak podaje dr. A. Chludziński, przed 1945 roku rzeka nosiła nazwę Młyński Potok, gdyż na zachód od Bogucina znajdował się młyn ze zbiornikiem spiętrzającym.

Robert Dziembareklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama